غنی: روی نظام جمهوریت و نیروهای امنیتی معامله نمی‌شود

صبح کابل
غنی: روی نظام جمهوریت و نیروهای امنیتی معامله نمی‌شود

محمد اشرف‌غنی، رییس‌جمهور افغانستان و از نامزدان ریاست‌جمهوری، تأکید می‌کند که در گفت‌وگوهای صلح، روی نظام جمهوریت و نیروهای امنیتی، به هیچ وجه معالمه نخواهد شد.

آقای غنی، روز شنبه (۹ سنبله)، در یکی از همایش‌های انتخاباتی‌اش در کابل، گفت: «نظامی جمهوریت و نیروهای امنیتی قابل معامله نیستند. نیروهای امنیتی توانایی این را دارند که به تنهایی امنیت افغانستان را تأمین کنند.»

آقای غنی، در حالی بر حفظ نظام جمهوریت و توانایی نیروهای امنیتی در راستای تأمین امنیت افغانستان تأکید کرده است که گفت‌وگوهای صلح، وارد مرحله‌ی نهایی‌اش شده است. نمایندگان امریکا و طالبان، دور نهم گفت‌وگوها در قطر را، مثبت خوانده و نسبت به آن ابراز خوشبینی کرده‌ اند.

از سویی هم، جنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد ارتش ایالات متحده، به تازگی با اشاره به گفت‌وگوهای صلح و بحث خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، تأکید کرده است که سربازان امریکایی، تا زمانی در افغانستان حضور خواهند داشت که نیروهای افغان، توانایی کامل مبارزه با تروریزم را پیدا کنند. او علاوه کرده است، نمی‌توان پیش‌بینی کرد که نیروهای افغان، چه زمانی از این توانایی برخوردار خواهند شد.

در همین حال، امرالله صالح، معاون اول تیم انتخاباتی دولت‌ساز به رهبری محمد اشرف غنی، در این همایش گفت که طالبان به نیابت از ارتش و دستگاه استخباراتی پاکستان، در گفت‌وگوهای صلح حرف می‌زنند و از استقلالیت برخوردار نیستند.

آقای صالح افزود که شورای کویته هفتاد عضو دارد و تمامی اعضای آن سواد کافی ندارند و تنها آگاهی آنان، در حد آموزش‌هایی‌ است که در مدرسه‌ها فراگرفته ‌اند.

او علاوه کرد که طالبان از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی می‌ترسند و در گفتمان جمهوریت و امارت، بازنده‌ی اصلی خواهند بود؛ زیرا جمهوریت پشتیبانی علمی، سیاسی و مردمی دارد.

در همین حال، قرار است زلمی خلیل‌زاد، رییس هیأت مذاکره‌کننده‌ی امریکایی در گفت‌وگوهای صلح، در آینده‌ی نزدیک وارد کابل شده و جزئیات دور نهم مذاکرات صلح را به حکومت افغانستان شریک کند.