غنی: گروه طالبان بدون داشتن پناهگاه در خاک پاکستان دوام نمی‌آورد

صبح کابل
غنی: گروه طالبان بدون داشتن پناهگاه در خاک پاکستان دوام نمی‌آورد

رییس جمهور غنی در دیدار با فرمانده‌ی ارشد نیروهای ناتو در امریکا و اروپا، گفته است که گروه طالبان بدون پناه‌گاه در خاک پاکستان به فعالیت‌شان ادامه داده نمی‌توانند.

ارگ ریاست‌جمهوری طی خبرنامه‌ی اعلام کرده که رییس‌جمهورغنی ظهر امروز چهارشنبه(۳۰ اسد) با جنرال تودولتز فرمانده‌ی ارشد نیروهای ناتو و فرمانده‌ی عمومی امریکا به اروپا دیدار کرده و پیرامون تهدیدهای تروریزم گفت‌وگو کرده است.

رییس‌جمهور در این دیدار گفته است که صلح برای افغانستان اولویت دارد و حکومت نقشه‌ی راه صلح را ترتیب داده که بر اساس آن پیش خواهد رفت.

رییس‌جمهورغنی هشدار داده است که هرگونه راهکار نادرست برای رسیدن به صلح می‌تواند عواقب ناگواری به دنبال داشته باشد، زیرا صلح و امنیت افغانستان با تهدیدهای دشمن مواجه است و به همین منظو، روند گفت‌وگوهای صلح با دقت و تدبیر لازم به پیش می‌رود.

آقای غنی در این دیدار بیان کرده که گروه‌های تروریستی در تلاش ایجاد لانه‌های امن در افغانستان هستند، اما نیروهای امنیتی با دفع هرگونه تهدیدهای این گروه‌ها، توانسته که اهداف شوم آن‌ها را خنثا سازند.

رییس‌جمهور تصریح کرده است:«حکومت افغانستان به پروسۀ صلح متعهد است، صلحی که منتج به ختم جنگ گردد و به هیچ گوشه‌ی از پیکر نظام جمهوری ما آسیب نرسد.»

او همچنان افزوده است:«طالبان هنوز هم برای آتش بس و صلح اراده ندارند و با راه اندازی حملات تروریستی بالای مردم ملکی و تاسیسات عامه، مخالفت شان را ابراز کرده اند.»

رئیس جمهورغنی گفت که از یک‌سو طالبان باید برای مردم افغانستان در مورد رابطۀ شان با پاکستان، مواد مخدر، القاعده، داعش و ده ها گروه هراس افگن دیگر، وضاحت دهند و از سوی دیگر، گروه طالبان بدون پناهگاه در خاک پاکستان، به موجودیت شان ادامه داده نمی تواند و ادعای این گروه مبنی بر اینکه، اکثر خاک افغانستان را تحت کنترل دارند، کاملا بی اساس است.

محمداشرف غنی رییس‌جمهور کشور همچنان در خصوص برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری بیان کرد که این روند در زمان تعیین شده برگزار شده و مردم افغانستان با اراده محکم به سوی انتخابات خواهند رفت.

آقای غنی، انتخابات ریاست‌جمهوری را به روند صلح پیوند داده و افزود که بدون برگزاری انتخابات، صلح تامین نخواهد شد و در عین حال، گروه طالبان دشمنی خود را با انتخابات نشان داد.

در همین حال، جنرال ولترز تعهد ناتو مبنی بر حمایت دوامدار از نیروهای امنیتی را ابراز کرده و بیان کرد که نیروهای ناتو همگام با نیروهای امنیتی افغانستان به منظور اهداف مشترک مبارزه می‌کنند.

فرمانده‌ی ارشد نیروهای ناتو در امریکا و اروپا گفت که ناتو به عنوان همکار راهبردی حکومت افغانستان در کنار نیروهای امنیتی افغان باقی خواهد ماند.