غنی: ولایت غور به شبکه‌ی ملی وصل خواهد شد

صبح کابل
غنی: ولایت غور به شبکه‌ی ملی وصل خواهد شد

رییس‌جمهوری غنی، تأکید کرده است وصل شدن ولایت غور به شبکه‌ی ملی، از اهداف اساسی حکومت افغانستان است.

آقای غنی، پس از چاشت روز یک‌شنبه (۱۳ دلو) از طریق ویدیو کنفرانس، با باشندگان ولایت غور صحبت کرده و گفته است که این ولایت، به شبکه‌ی ملی وصل خواهد شد.

او افزوده است: «جای افتخار خواهد بود که برای خدمت به غور برسیم و یک بحث همه‌جانبه برای انکشاف غور داشته باشیم. اتصال غور به شبکه‌ی ملی جزو اهداف ماست. بدون اتصال غور به این شبکه، شبکه‌ی ملی را تکمیل کرده نمی‌توانیم. سال گذشته ۹ ولایت به شبکه‌ی ملی وصل شد. غور باید به شبکه‌ی مرکزی وصل شود.»

آقای غنی، گفته است که باشندگان ولایت غور، وعده‌های خالی نه؛ بلکه عمل می‌خواهند. او تأکید کرده است که منار جام، در سال آینده به صورت اساسی مورد توجه جدی قرار می‌گیرد.

رییس‌جمهور گفته است که خواست‌های باشندگان ولایت غور در بخش‌هایی که مطرح نشده همچون «معارف، صحت و مدیریت آب»، در چارچوب ملی مورد توجه جدی قرار می‌گیرد.

این در حالی است که تظاهرات چندروزه‌ی باشندگان ولایت غور در اعتراض به نامتوازن بودن بودجه‌ی سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی، روز شنبه (۱۲ دلو) پایان یافت.

باشندگان فیروزکوه -مرکز ولایت غور-، ۱۵روز پیش، در یک حرکت اعتراضی، نسبت به بی‌‌توجهی دولت و بی‌عدالتی در رشد نامتوازن، دروازه‌‌های تمام اداره‌های دولتی به شمول بانک‌های خصوصی را در این ولایت مسدود کردند و از حکومت مرکزی خواهان ساخت سرک و فراهم کردن برق برای خانه‌های شان شدند.

سرانجام، رییس‌جمهور غنی، پس از گذشت نزدیک به دو هفته با فرستادن هیأتی به ولایت غور، وعده داده است تا به خواسته‌های باشندگان این ولایت رسیدگی کند.

عبدالحی تابش، سخن‌گوی حرکت «راه و روشنی» به روزنامه‌ی صبح کابل گفته است که اعتراض‌ها برای همیشه پایان نیافته و در صورت وعده‌خلافی از سوی حکومت، این حرکت بار دیگر راه‌اندازی خواهد شد.

اعتراض‌کنندگان در ولایت غور، خواستار ساخت جاده و تأمین برق بودند که در بودجه‌ی سال مالی ۱۳۹۹ در نظر گرفته نشده است.