غنی: انتقال قدرت باید از طریق انتخابات و زیر نظر جامعه‌ی جهانی انجام شود

صبح کابل
غنی: انتقال قدرت باید از طریق انتخابات و زیر نظر جامعه‌ی جهانی انجام شود

محمداشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان، بر انتقال قدرت از طریق برگزاری انتخابات تاکید کرده و می‌گوید که این انتخابات، باید زیر نظر جامعه‌ی جهانی و سازمان ملل متحد برگزار شود.

آقای غنی که روز سه‌شنبه (۱۰ حمل)، در دومین روز نشست قلب آسیا-پروسه استانبول صحبت می‌کرد، گفت: «صلح نه تنها یک خواست؛ بلکه نیاز مبرم ما است. ما با متحدین خود در پی یک راه حل و دست‌یابی به صلح استیم. امیدوارم که خشونت و زورگویی در افغانستان پایان یابد. ادامه‌ی جنگ و خشونت برضد منافع ما بوده و از آن باید رهایی یابیم.»

به گفته‌ی او، برای توقف خشونت‌ها، باید زیر نظر جامعه‌ی جهانی و سازمان ملل متحد، آتش‌بس برقرار شود و روند انتقال قدرت از طریق انتخابات و قانون اساسی افغانستان صورت گیرد.

آقای غنی، از تلاش کشورهای منطقه، شرکای افغانستان و سازمان‌های بین‌المللی به خاطر جهت دادن به روند صلح ستایش کرد و گفت که تامین صلح و ثبات در افغانستان همچون اکسیجن برای همه مهم است.

او افزود: «من نمی‌توانم درد و رنج مردم و نیروهای امنیتی و دفاعی خود را که همه روزه به خاطر وطن قربانی می‌دهند، به کلمات بیان کنم. مردم افغانستان به آینده‌ی شان امیدوار اند، ما امید خود را از دست نمی‌دهیم و با توجه به این که حکومت افغانستان و شرکای بین‌المللی فهم مشترک در زمینه‌ی صلح دارند، صلح و ثبات در افغانستان تامین می‌شود.»

رییس‌جمهور، در بخش دیگری از سخنان خود، گفت که دولت افغانستان آماده است تا در زمینه‌ی راه‌اندازی و تطبیق پروژه‌های منطقوی همکاری کند.

او گفت که سرحدات میان افغانستان و تاجیکستان به عنوان نمونه‌ی همکاری متقابله به سرحدات باز و همکاری مبدل شود و طرح های ما باید سبب رفاه و آسایش شهروندان دو کشور و منطقه شود.

رییس‌جمهور غنی، تصریح کرد که افغانستان نقش خود را به عنوان چهارراه آسیا و محل تلاقی این قاره ایفا می کند. او هم‌چنان از مشکلات تروریزم، مواد مخدر و تغییرات محیط زیستی یادآوری کرد و گفت: «ما باید با یک‌دیگر به گونه‌ی تلاش کنیم تا مناسبات مردم کشورهای منطقه بیشتر از پیش، تحکیم شود.»