غنی: مداخله‌های بیرونی در وزارت داخله به صفر برسد

صبح کابل
غنی: مداخله‌های بیرونی در وزارت داخله به صفر برسد

رییس‌جمهور غنی، تأکید می‌کند که در قوانین افغانستان، مسلح غیرمسؤول جایی ندارد و مداخله‌های بیرونی در وزارت داخله، باید به صفر برسد.

آقای غنی که روز دوشنبه (۲۳ جدی) در یازدهمین مراسم فراغت دانش‌جویان آکادمی پولیس در کابل صحبت می‌کرد، بر عدم مداخله‌های بیرونی در وزارت داخله تأکید کرد.

او افزود: «عزت افغانستان به پولیس بستگی دارد. در تمام نهادهای امنیتی، سخت‌ترین وظیفه را پولیس دارد؛ چون ارتش روزانه با مردم به تماس نیست، امنیت ملی باید کارهایش مخفی باشد؛ اما پولیس روزانه با مردم در تماس است. در قوانین افغانستان مسلح غیرمسؤول جایی ندارد. مداخله‌های بیرونی در وزارت داخله، باید به صفر برسد. قاچاق‌بر و دزد نمی‌تواند پولیس را تهدید کند.»

آقای غنی، گفت که نیروهای پولیس، در ۱۸ سال گذشته مصروف جنگ بودند و حالا وقت آن رسیده تا این نیروها، در راستای تطبیق قانون فعالیت کنند.

او تصریح کرد: «مردم باید از نیروهای پولیس راضی باشند. پولیس ممثل حاکمیت قانون است و وظیفه دارد تا مردم را مصؤون نگه دارد. حکومت متعهد است که پولیس را طوری تمویل و تجهیز کند که بتواند در راستای تطبیق حاکمیت قانون، فعالیت چشم‌گیری داشته باشد. پشتیبانی کامل مرا در راستای تطبیق قانون دارید و باید به مشکلات مردم رسیدگی کنید.»

آقای غنی، گفت که نیروهای پولیس، حق کشتن هیچ کدام از شهروندان افغانستان، حتا دزدان را ندارند و باید بر اساس قانون با مردم برخورد کنند. «منبع اقتدار تان، رتبه نیست، بلکه قانون است. نمی‌توانید حتا یک دزد را بکشید، تنها مرجع صدور حکم اعدام، دادگاه است.»

این در حالی است که یک‌شنبه‌شب (۱۵ جدی) عبدالستار غوربندی، فرمانده‌ی پیشین حزب جمعیت اسلامی و یکی از طرف‌داران دسته‌ی انتخاباتی دولت‌ساز در دوره‌ی مبارزات انتخاباتی، در نتیجه‌ی عملیات نیروهای امنیت ملی، در ساحه‌ی خیرخانه، کشته شد. در این رویداد، چهار نفر از نزدیکان این فرمانده‌ی پیشین حزب جمعیت اسلامی نیز کشته شدند.

او به عنوان یک چهره‌ی ضد طالب در منطقه‌ی دره‌ی غوربند ولایت پروان، شناخته می‌شد؛ اما در سال‌های اخیر، متهم به داشتن تفنگ‌داران غیرمسؤول شده بود.

با این حال، رییس‌جمهور غنی، چند روز پیش در دیدار با اعضای خانواده‌ی عبدالستار غوربندی، هیأتی را به منظور بررسی چگونگی کشته شدن او، تعیین کرد.