غنی: صلح پایدار تنها با مالکیت حکومت افغانستان به دست می‌آید

صبح کابل
غنی: صلح پایدار تنها با مالکیت حکومت افغانستان به دست می‌آید

رییس‌جمهور غنی، تأکید می‌کند که برای دستیابی به صلح پایدار، باید پروسه‌ی صلح با مالکیت و رهبری حکومت افغانستان پیش برده شود.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست‌جمهوری، روز دوشنبه (۴ قوس) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که محمداشرف غنی، در دیدار با اعضای مجلس سنای ایالات متحده‌ی امریکا، در مورد امنیت، حکومت‌داری خوب، رشد اقتصادی و پروسه‌ی صلح گفت‌وگو کرده است.

آقای غنی، در این دیدار گفته است: «ما با متحدان بین‌المللی خود مشارکتی را ایجاد کرده ‌ایم که بر چالش‌ها یک جا فایق آییم و حکومت افغانستان در موضوعات اساسی مانند جنگ و صلح با مردم از نزدیک مشوره می‌کند.»

او افزوده است که مشورت با مردم، یک پروسه‌ی دوام‌دار بوده و سبب دیالوگ ملی شده و این کار، برای انکشاف متوازن و برقراری صلح، مهم است.

رییس‌جمهور غنی، گفته است که هنوز هم افغانستان، امریکا و سایر متحدان آن، با تهدیدات میان‌مدت و درازمدت مواجه اند که باید علیه آن مشترکا مبارزه صورت گیرد.

او تأکید کرده است که برای صلح برنامه دارد و عملی کردن آن، سبب ختم جنگ در افغانستان خواهد شد.

آقای غنی، گفته است «برای دستیابی به صلح پایدار باید پروسه‌ی صلح به مالکیت و رهبری حکومت افغانستان انجام شود و ما به خاطر تحقق آن، طرح هفت ماده‌ای صلح را ترتیب کرده ایم که در آن گام‌های عمده از جمله تجدید اجماع داخلی، مشوره‌های دوامدار در سطح داخل، گفت‌وگو در بعد منطقه‌ای، دنیای اسلام و جامعه‌ی جهانی در نظر گرفته شده است.»

از سویی هم، اعضای مجلس سنای ایالات متحده، در این دیدار گفته اند که مأموریت ناتو در راستای مبارزه با تروریزم، نتیجه‌ی خوبی در قبال دارد. به گفته‌ی آن‌ها، تأمین صلح پایدار در افغانستان اولویت ایالات متحده‌ی امریکا است.

از سویی هم، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی نیز در دیدار با این سناتورهای امریکایی، در باره‌ی سرنوشت انتخابات ریاست‌جمهوری، مذاکرات صلح، همکاری‌های منطقه‌ای، مبارزه با تروریزم و روابط دوجانبه، گفت‌وگو کرده است.

آقای عبدالله، در این دیدار، نقش کشورهای منطقه را در برقراری صلح و ثبات دایمی در افغانستان مهم دانسته و تأکید کرده که باید در هر طرح و تلاش برای دست‌يافتن به صلح، اجماع منطقه‌ای در نظر گرفته شود.

رییس اجرایی، صلح را از اولویت‌های مردم افغانستان خوانده و ابراز امیدواری کرده که تبادله‌ی انس حقانی با دو استاد دانشگاه امریکایی، بتواند راه را برای مذاکره‌ی مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان هموار کند.

این در حالی است که گفته می‌شود، تلاش‌ها برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان آغاز شده است.

از سویی هم، قرار است به زودی، نشستی در بیجینگ پایتخت چین، میان نمایندگان طالبان، شماری از چهره‌های سیاسی و هیأتی از نمایندگان دولت افغانستان، برگزار شود. حکومت افغانستان ابراز امیدواری کرده است که نشست بیجینگ، آغازگر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شود.