غنی: صلح تنها با مالکیت حکومت افغانستان به دست می‌آید

صبح کابل
غنی: صلح تنها با مالکیت حکومت افغانستان به دست می‌آید

رییس‌جمهور غنی، تأکید کرده است که تنها با مالکیت و رهبری حکومت افغانستان، می‌توان به صلح پایدار دست یافت.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست‌جمهوری، روز یک‌شنبه (۲۶ عقرب) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که محمداشرف‌ غنی، با کانسوکی نگاوکا، معاون نماینده‌ی ویژه‌ی جاپان برای افغانستان و پاکستان، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

آقای غنی، در این دیدار، گفته است که صلح بزرگترین خواست افغان‌ها و یکی از اولویت‌های مهم دولت افغانستان است. او افزوده است که تنها با مالکیت و رهبری دولت افغانستان می‌توان به صلح پایدار دست یافت.

رییس‌جمهور غنی، ادامه داده است که حکومت افغانستان، برای تأمین صلح باعزت و پایدار، با متحدان مهم منطقه‌ای و جهانیِ خود مشوره خواهد کرد.

آقای غنی، خاطرنشان کرده است که طالبان باید از جنگ دست بردارند و راه صلح را پیش گیرند. او، تأکید کرده است که نیروهای امنیتی و دفاعی، این توانایی را دارند تا تهدیدات طالبان و سایر گروه‌های تروریستی دیگر را از بین ببرند.

کانسوکی نگاوکا، معاون نماینده‌ی ویژه‌ی جاپان نیز در این دیدار گفته است که کشورش از پروسه‌ی صلح به رهبری و مالکیت دولت افغانستان پشتیبانی می‌کند و در این روند، در کنار حکومت و مردم افغانستان می‌ایستد.

این در حالی است که رییس‌جمهور غنی، هفته‌ی گذشته اعلام کرده بود که حکومت افغانستان پس از مشورت با همکاران بین‌المللی‌اش به ویژه ایالات متحده‌ی امریکا، انس حقانی و دو تن دیگر از اعضای طالبان را در بدل رهایی دو تن از استادان دانشگاه امریکایی، به‌گونه‌ی مشروط از زندان آزاد می‌کند.

آقای غنی، افزوده بود که آزادی این سه نفر، در زمینه‌سازی برای آغاز مذاکرات رودررو و مستقیم با طالبان، جهت دستیابی به صلح و ثبات پایدار، مؤثر واقع خواهد شد.

روز بعد، مشخص شد که تبادله‌ی زندانیان، به حالت تعلیق در آمده و انس حقانی با دو عضو کلیدی طالبان که قرار بود آزاد شوند، هنوز هم در بند دولت افغانستان قرار دارند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری، گفته است که عدم رعایت شرایط از سوی طالبان، سبب تعلیق در تبادله‌ی زندانیان شده است. او، افزوده است که دولت افغانستان، پروسه‌ی تبادله را تحت بازنگری قرار داده و در روشنایی مصالح و منافع علیای کشور، اقدام خواهد کرد.