غنی: صلح به معنای معامله‌ی سیاسی نه؛ بلکه به معنای ختم خشونت است

صبح کابل
غنی: صلح به معنای معامله‌ی سیاسی نه؛ بلکه به معنای ختم خشونت است

رییس‌جمهور غنی، تأکید می‌کند که مردم افغانستان، نباید از صلح بترسند؛ زیرا صلح، به معنای معامله‌ی سیاسی نه؛ بلکه به معنای پایان خشونت است.

آقای غنی که یک‌شنبه (۹ سنبله)، در مراسم گرامی‌داشت از عاشورای حسینی در کابل صحبت می‌کرد، گفت که جمهوریت، نظام تمام مردم افغانستان است و دوره‌ای که یک اقلیت کوچک، بر همه چیز حاکم بود، گذشته است.

او افزود: «جمهوریت، یک نظام بزرگ است که همه چیز را جذب کرده می‌تواند. از صلح ترس نداشته باشید، صلح معنایش معامله‌ی سیاسی نیست. صلح همان خواست مردم افغانستان است که ختم خشونت است.»

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، به تازگی گفته که قرار است در هفته‌ی جاری، نخستین دور گفت‌وگوهای میان‌افغانی در قطر آغاز شود و هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان نیز، آمادگی کامل برای شرکت در آن را دارد.

گفت‌وگوهای میان‌افغانی، در حالی قرار است برگزار شود که روند تبادله‌ی زندانیان دو طرف، هنوز هم تکمیل نشده است.

دولت افغانستان، تا اکنون ۸۰ نفر از ۴۰۰ زندانی خطرناک طالب را که لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، خواهان آزادی آن‌ها شده بود، آزاد کرده است.

از سویی هم، دولت افغانستان، تأکید کرده است که شماری از نیروهای کوماندو، در اسارت گروه طالبان به سر می‌برند و تا زمانی که آزاد نشوند، متباقی زندانیان خطرناک طالب، آزاد نخواهند شد.