غنی: نصاب آموزشی معارف پاسخ‌گوی نیازمندی دانش‌آموزان نیست

صبح کابل
غنی: نصاب آموزشی معارف پاسخ‌گوی نیازمندی دانش‌آموزان نیست

رییس‌جمهور غنی، تأکید می‌کند که نصاب آموزشی وزارت معارف، پاسخ‌گوی نیازمندی‌های دانش‌آموزان نیست و نیازمند تغییرات اساسی است.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست‌جمهوری، روز یک‌شنبه (۳ قوس) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که آقای غنی، برنامه‌ی اصلاحی و انکشافی وزارت معارف را مورد بررسی قرار داده است.

آقای غنی، با اشاره به برنامه‌ی اصلاحی و انکشافی وزارت معارف، گفته است که تغییرات جاری معقول است؛ اما کافی نیست. او افزوده است که باید تمام مقرری‌ها در وزارت معارف، بر اساس ارزیابی دقیق، در یک پروسه‌ی شفاف و با اخذ امتحان اساسی صورت گیرد.

رییس‌جمهور غنی، تأکید کرده است: «من وزارتی می‌خواهم که از نگاه تشکیل کوچک؛ اما از نظر کارکرد باید مؤثر، مفید و مطلق غیر سیاسی باشد. وزارت معارف باید کابل‌محور نباشد و تنها روی تشکیل تمرکز نکند، بلکه برنامه‌محور و ولایات‌محور باشد.»

او، با بیان این که قانون باید به پالیسی مبدل شده و در صورت نیاز تعدیل شود، گفته که باید مشکلات در وزارت معارف تشخیص و برای حل آن استراتیژی واضح به وجود آید. آقای غنی، گفته است که تمام مأموران وزارت معارف باید بایومتریک شوند و هیچ فردی در این وزارت حق ندارد که بیشتر از سه سال در یک سمت اجرای وظیفه کند.

رییس‌جمهور غنی، تأکید کرده است که از نصاب آموزشی وزارت معارف رضایت ندارد؛ زیرا پاسخ‌گوی نیازمندی‌های دانش‌آموزان، بازار و کار نیست. او افزوده است که باید در نصاب آموزشی تغییرات اساسی رونما شود و همچنان فکر و اصلاحات مکتب‌محور تداوم یابد.

این در حالی است که چندی پیش، وزارت معارف، نشست مشورتی‌ای را در مورد بازنگری نصاب آموزشی، با حضور ۳۰۰ نفر از شهروندان افغانستان، به‌ شمول آموزگاران، متخصصان حوزه‌ی آموزشی، نمایندگان شورای علما، استادان دانشگاه، نمایندگان ادارات دولتی، والدین دانش‌آموزان و نیز نمایندگان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، برگزار کرده بود.