محقق: طالبان از تفاوت‌‌های فقهی برای تصفیه‌حساب‌های قومی استفاده می‌کنند

صبح کابل
محقق: طالبان از تفاوت‌‌های فقهی برای تصفیه‌حساب‌های قومی استفاده می‌کنند

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به لت‌وکوب و تحقیر یک باشنده‌ی ولایت غور به اتهام روزه‌خوری واکنش نشان داده و گفته است که طالبان از تفاوت‌های فقهی برای تصفیه‌حساب‌های مذهبی-قومی استفاده می‌کنند.

آقای محقق در برگه‌ی فیسبوک‌ خود نوشته است که حکومت سرپرست طالبان برخلاف شعارهای شان که گفته اند حقوق مذهبی اهل تشیع را رعایت می‌کنند، در عمل از تفاوت‌های فقهی برای سرکوب هزاره‌ها استفاده می‌کنند.

او با اشاره به شکنجه‌ی یک مسافر هزاره در ولایت غور به دلیل خوردن روزه، گفته است: «پيروان مذهب جعفرى بر اساس فقه شان در هنگام مریضی ویا مسافرت، روزه را قصر مي‌كنند وقضاء آن را در وقت ديگر به جا می‌آورند.»

این در حالی است که طالبان روز پنج‌شنبه -۲۵ حمل-، یک مسافر هزاره را در شهر فیروزکوه، مرکز ولایت غور به اتهام روزه‌خوری شکنجه کردند.

باشندگان محل، گفته اند که این فرد زمانی که در هوتل مصروف نان خوردن بود، از سوی نیروهای طالبان بازداشت و به شدت شکنجه شده است.

در ویدیوهایی که از او در شبکه‌های اجتماعی نشر شده، دیده می‌شود که طالبان غوری نان را به دهنش گذاشته و در شهر گشتاندند.

با این حال، محمد محقق این رویداد را نمونه‌ی آشکار نقض حقوق بشری و تبعیض و تحقیر قومی و مذهبی است.

آقای محقق، گفته است: «از علما و شخصيت‌هاى كشور خصوصاً جامعه‌ی تشيع و هزاره كه به نحوى با طالبان هم‌كارى دارد نيز، می‌خواهم كه به مظالمى كه بر هم‌كيشان شان و هزاره و شيعه شان روا داشته می‌شود، توجه داشته باشند و حتا الامكان جلوگيرى كنند.»