وزارت داخله: تفنگ‌داران غیرمسؤول در میان معترضان غور جا گرفته بودند

صبح کابل
وزارت داخله: تفنگ‌داران غیرمسؤول در میان معترضان غور جا گرفته بودند

وزارت داخله، اعلام کرده است که در اثر درگیری میان معترضان و نیروهای پولیس در ولایت غور، ۶ نفر به شمول ۲ سرباز پولیس و ۱ خبرنگار محلی، جان باخته اند و ۱۹ نفر دیگر به شمول ۱۰ سرباز پولیس زخمی شده‌اند.

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله، روز شنبه (۱۰ ثور)، در برگه‌ی تویترش نوشت که امروز، شماری از باشندگان ولایت غور، به منظور تسریع روند کمک‌رسانی به خانواده‌های بی‌بضاعت و دریافت به موقع کمک‌ها در روزهای قرنطین، در مقابل ساختمان مقام ولایت غور دست به اعتراض زدند.

به گفته‌ی او، شماری از تفنگ‌داران غیرمسؤول نیز در میان مردم جا گرفته بودند. «تفنگ‌داران غیرمسؤول، با استفاده از فرصت به طرف سربازان پولیس شلیک کرده و سبب کشته شدن دو سرباز و زخمی شدن ۱۰ سرباز دیگر شدند.»

او، تأکید کرده است که هیأت حقیقت‌یاب، از مرکز برای بررسی همه‌جانبه‌ی این موضوع به ولایت غور اعزام می‌شود.

آقای آرین، گفته است: «با آن که این تجمع با بخش‌های امنیتی از قبل هماهنگ نشده بود؛ اما پولیس برای حفظ آرامش و نظم‌عامه در ساحه حضور داشت و از هیچ تلاش دریغ نکرد. تظاهرات مسالمت‌آمیز حق شهروندان است و همه حرکت‌های مدنی نیاز است تا یک روز قبل با ارگان‌های امنیتی شریک شود.»

این در حالی است که صبح امروز (شنبه، ۲۰ ثور)، ده‌ها تن از نیازمندان، در مقابل ساختمان مقام ولایت غور، دست به اعتراض زده و خواستار توزیع مواد غذایی شدند.

گفته می‌شود که برخی از معترضان، خواستار حضور در صحن دفتر والی غور شده بودند؛ اما با مداخله‌ی پولیس و تیراندازی هوایی از سوی این نیروها، اجازه‌ی این کار برای ‌شان داده نشد و سر انجام، چهار نفر جان باختند و ۹ نفر دیگر زخمی شدند.

از سویی هم، امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، در برگه‌ی فیس‌بوکش نوشته است که خبر کشته شدن چهار نفر از معترضان در مرکز ولایت غور، تکان‌دهنده بود. آقای صالح نوشته است این قضیه به گونه‌ی جدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.