غنی: برای تأمین صلح پایدار از تجربه‌های موفق جهانی استفاده خواهد شد

صبح کابل
غنی: برای تأمین صلح پایدار از تجربه‌های موفق جهانی استفاده خواهد شد

رییس‌جمهور غنی، تأکید می‌کند که برای تأمین صلح پایدار در افغانستان، از تجربه‌های موفق جهانی استفاده خواهد شد.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست‌جمهوری، روز دوشنبه (۱۱ قوس) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که محمداشرف غنی، با گگن پولاستی بلاتسینگ‌هالا، سفیر سریلانکا در افغانستان، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

آقای غنی در این دیدار، گفته است که صلح پایدار، اولویت حکومت و خواست مردم افغانستان است و برای تأمین آن، از تجربه‌های موفق تمام کشورها به خصوص سریلانکا، استفاده خواهد شد.

از سویی هم، سفیر سریلانکا در افغانستان، در این دیدار گفته است که کشورش در گذشته دوره‌ی جنگ را سپری کرده و اکنون فضای صلح در آن جا حاکم است.

آقای غنی، در حالی از تأمین صلح پایدار در افغانستان سخن می‌زند که چند روز پیش، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، در سفر غیر منتظره‌ای برای نخستین بار وارد افغانستان شد و در پایگاه نظامی بگرام، در مورد روند صلح افغانستان صحبت کرد.

آقای ترامپ، در میان سربازان امریکایی حضور یافت و گفت که پیش از این طالبان موافق آتش‌بس نبودند؛ اما حالا می‌خواهند که آتش‌بس کنند. او گفت که امریکا همین اکنون می‌تواند با طالبان مذاکره کند و این به دلیل زحمت‌هایی است که نیروهای نظامی این کشور در افغانستان کشیده اند.

از سویی هم، در جریان چند هفته‌ی گذشته، تلاش‌هایی برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان، آغاز شده است. منابعی، تأیید کرده اند که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، با نمایندگان طالبان در قطر دیدار کرده است.

یک منبع در گروه طالبان، با اشاره به آغاز دیدارها، گفته است که مذاکره میان دو طرف از نقطه‌ی صفر آغاز نخواهد شد. او افزوده است، موارد زیادی که در دوره‌های قبلی مذاکرات میان امریکا و طالبان بر سر آن توافق شده بود، پابرجا است و تنها با آغاز رسمی مذاکرات، در مورد موارد اختلافات جزئی بحث خواهد شد.