نی: هشدار هم‌زمان طالبان و دولت در برابر رسانه‌ها، آزادی بیان را محدود می‌کند

صبح کابل
نی: هشدار هم‌زمان طالبان و دولت در برابر رسانه‌ها، آزادی بیان را محدود می‌کند

به دنبال تهدید رسانه‌ها از سوی دولت افغانستان و گروه طالبان، حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، گفته است که هشدار رسانه‌ها، آزادی بیان را محدود می‌کند.

در اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه (۱۵ ثور)، از سوی نی نشر شده، آمده است که هم‌زمان بودن هشدار دولت و طالبان، نشان می‌دهد که وضعیت رسانه‌ها و آزادی بیان در افغانستان هر روز محدودتر می‌شود.

نی گفته است، طرف‌های درگیر بدون در نظر گرفتن قوانین ملی و بین‌المللی به هشدار رسانه‌ها پرداخته و این قوانین را نقض می‌کنند. «بیان چنین هشدارهایی می‌تواند سبب خلق ترس و رعب در میان جامعه رسانه‌ای افغانستان شود.»

این نهاد، افزوده است؛ طالبان باید بدانند که رسانه‌های افغانستان مستقل و بر مبنی قانون نافذ رسانه‌های کشور عمل می‌کنند و هیچ نیرویی نمی‌تواند رسانه‌های افغانستان را به‌عنوان ابزار استخباراتی استفاده کند.

نی، از رییس عمومی امنیت ملی نیز خواسته است که اگر سندی مبنی بر غیرقانونی عمل کردن کدام رسانه و یا خبرنگاری در دست دارد، باید بر مبنی قانون با آن‌ها برخورد کند.

این نهاد گفته است، هشدارها از هر جانبی که باشد آزادی بیان را محدود کرده و خلاف منافع مردم افغانستان محسوب می شود.

نی، از دولت افغانستان خواسته است که زمینه‌ی اطمینان خاطر رسانه‌ها را در چنین شرایطی به میان آورد تا اطلاع‌رسانی در این شرایط حساس به بهترین شکل از سوی رسانه‌ها صورت گیرد.

این نهاد، تاکید کرده است که طالبان نیز باید به‌عنوان طرف منازعه در افغانستان، پابند قوانین بین‌المللی جنگ باشند که در آن تهدید رسانه‌ها جرم شمرده می‌شود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، روز چهارشنبه (۱۵ ثور)، در تویتی، برخی از رسانه‌های افغانستان را ابزار پروپاگندای حکومت افغانستان عنوان کرده و هشدار داده است که در صورت دوام این کار، عواقب بعدی آن به دوش خود رسانه‌ها خواهد بود.

از سویی دیگر، احمدضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی، در صحبت‌هایش در پارلمان افغانستان گفته است که تعدادی از خبرنگاران و تحلیل‌گران به نفع طالبان عمل می‌کنند. آقای سراج، گفته است که آن‌ها مجبور استند با چنین افرادی برخورد کنند.