یونان یک پناهنده‌ی افغان را به خاطر غرق شدن فرزندش محاکمه می‌کند

صبح کابل
یونان یک پناهنده‌ی افغان را به خاطر غرق شدن فرزندش محاکمه می‌کند

دادستانی یونان، یک مرد افغان را به خاطر غرق شدن فرزند ۶ ساله‌ اش هنگام عبور از آب‌های ترکیه به یونان، به دادگاه فراخوانده است.

به نقل از بی‌بی‌سی، به تاریخ (۱۸ عقرب)، قایقی که ۲۵ پناه‌جو را انتقال می‌داد، در تاریکی شب، در نزدیکی جزیره‌ی ساموس واژگون شد. آن شب این مرد خود را نجات داد و فرزندش ناپدید و فردای آن شب، جسد او در ساحل پیدا شد.

امکان دارد دادگاه یونان، این مرد افغان را به ۶ تا ۱۰ سال حبس محکوم به مجازات کند.

در همین حال، وکیل این مرد افغان، به بی‌بی‌سی گفته است که پس از ناپدید شدن فرزندش، از گارد ساحلی درخواست کمک کرده است؛ اما ۶ ساعت بعد گارد ساحلی به جست‌وجو پرداخته است.

وکیل این مرد افغان، گفته است دادگاه باید تاخیر کنندگان را مورد بازپرسی قرار دهد؛ نه این مرد را که به محض رسیدن به ساحل، درخواست کمک کرده است.

از سوی دیگر، فعالان حقوق پناه‌جویان می‌گویند به دادگان کشانیدن این مرد، «حمله‌ی مستقیم به حقوق پناهندگی است» و دادگاه باید علت تاخیر را بررسی کند.

این نخستین‌بار است که دادستان یونان، یک پناه‌جو را محاکمه می‌کند.

از سال ۲۰۱۵ به این سو، هزاران پناه‌جو برای رسیدن به اروپا، از سوریه و افغانستان راهی یونان شده اند و صدها تن در آب‌های ترکیه و یونان غرق شده اند.

پس از آن که رابطه‌ی ترکیه با اتحادیه‌ی اروپا بر سر مسایل گوناگون دچار تیرگی شد، ترکیه در اوایل سال روان میلادی، مرزهای خود را به‌روی پناه‌جویان برای رسیدن به یونان باز کرد.