حکمتیار: طرف‌دار اعلام حکومت موازی نیستیم

صبح کابل
حکمتیار: طرف‌دار اعلام حکومت موازی نیستیم

گلب‌الدین حکمتیار، رهبر دسته‌ی انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی، تأکید می‌کند که طرف‌دار اعلام حکومت موازی نیست؛ اما در صورتی که یک حکومت همه‌شمول تشکیل شود از آن استقبال خواهد کرد.

آقای حکمتیار، پس از چاشت روز چهارشنبه (۳۰ دلو) در یک نشست خبری گفت  که  کمیسیون‌های انتخاباتی تحت فشار  قرار داشتند و عجولانه، نتیجه‌ی نهایی انتخابات را اعلام کرده اند که عواقب ناگوار را به همراه خواهد داشت.

او افزود:«احساس می‌کنیم که اعلام عجولانه و غیر قانونی انتخابات، نتیجه‌ی تهدیدها و تطمیع‌های  است که علیه کمیسیون‌های انتخاباتی صورت گرفته است و کمیشنران را وادار کرده است که به چنین اعلام نتیجه بپردازد. مسؤولیت‌اش بر می‌گردد که به کسانی که در بحران دست دارند. ما و دیگران موافقیم که این‌ها باید محاکمه شود و به نحوه مجازات شود که برای دیگران درس عبرت باشد. ما به مشوره با بقیه احزاب سیاسی و تیم‌های انتخاباتی در مورد چگونگی عکس‌العمل در برابر اعلام کمیسیون  انتخابات ادامه می‌دهیم و تصمیم مناسب خواهیم گرفت.»

این نامزد ریاست جمهوری ضمن این که حکومت فعلی را مانع تحقق صلح و انتخابات شفاف می‌داند، تأکید می‌کند که این نتیجه‌ باید باطل اعلام شود و انتخابات دوباره برگزار شود.

پیش از این رحمت‌الله نبیل، رهبر دسته‌ی انتخاباتی امنیت و عدالت، نیز نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری را باطل خواند و خواستار تشکیل حکومت «مصالحه‎‌ی ملی» شد.

آقای نبیل  گفت: «انتخابات به زر و زور و معامله پیش رفت. موضوع ۳۰۰ هزار رأی باید روشن می‌شد، اما دیدیم که فیصله‌های یک جانبه و شبانه، تحت فشارها و زورگویی‌های مختلف، سبب اعلام نتیجه شد. دیروز روز مرگ دموکراسی در افغانستان بود، روز آغاز بحران‌های جدی.»

این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که کمیسیون انتخابات روز سه‌شنبه (۲۹دلو) نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴درصد آرا، برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری شناخته شده است.

ساعاتی پس از اعلام نتیجه‌ی نهایی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخابا‌تی ثبات و همگرایی، در یک نشست خبری تأکید کرد که نتیجه‌ی اعلام شده برآمده از تقلب بوده و کمیسیون‌های انتخاباتی «خیانت ملی» را مرتکب شده‌اند. او افزود که نتیجه‌ی انتخابات را نمی‌پذیرد و یک حکومت همه‌شمول (حکومت موازی) را تشکیل خواهد داد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x