حکمتیار: ما توان برگزاری تظاهرات و دفاع از حق خود را داریم

صبح کابل
حکمتیار: ما توان برگزاری تظاهرات و دفاع از حق خود را داریم

گلب‌الدین حکمت‌یار، رهبر دسته‌ی انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی، نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری را «غیرقابل تصور و مضحک» می‌خواند.

آقای حکمت‌یار، پس از چاشت روز دوشنبه (۲ جدی) در یک نشست خبری، گفت که انتخابات ریاست‌جمهوری، با تقلبات گسترده برگزار شد و آرای دسته‌ی انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی، به‌گونه‌ی «بی‌شرمانه» به سرقت رفته است.

او افزود: «نتیجه‌ی انتخابات برای هر شهروند هوشیار، مضحک و غیرقابل تصور بود. تقلب و دروغ هم حد و مرزی دارد. هیچ کس گمان نمی‌کرد که کمیسیون انتخابات تا این پیمانه پیش برود. بیش از ۲۴۰۰ محل رأی‌دهی بانک رأی ما بود؛ اما با بی‌شرمی تمام آرای ما را سرقت کردند. حزب اسلامی بیش از یک میلیون رأی‌دهنده‌ی واجد شرایط داشت.»

آقای حکمت‌یار، ادامه داد، در صورتی نتیجه‌ی انتخابات قابل پذیرش بود که آرای تمامی محلات رأی‌دهی مورد بازشماری قرار می‌گرفت و در محلاتی که دستگاه‌های بایومتریکی آن دزدیده شده بود، انتخابات مجدد برگزار می‌شد.

او تأکید کرد: «اگر این دو خواسته‌ی ما برآورده می‌شد، نتیجه‌ی انتخابات را بی‌درنگ می‌پذیرفتیم و مخالفت نمی‌کردیم؛ اما کمیسیون انتخابات، نتیجه‌ی مضحکی را اعلام کرد که برای هیچ کسی پذیرفتنی نیست. ما بعد از مشوره‌های لازم در مورد چگونگی عکس‌العمل در مورد این فاجعه تصمیم درست خواهیم گرفت.»

آقای حکمت‌یار، تأکید کرد که حزب اسلامی، توان برگزاری تظاهرات بزرگ و دفاع از حق خود را دارد.

نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری، روز یک‌شنبه (۱ جدی) اعلام شد و بر اساس آن، گلب‌الدین حکمت‌یار، با به دست آوردن ۷۰۲۴۳ رأی، ۳٫۸۵ درصد آرا را از آن خود کرده و در جایگاه سوم قرار گرفت.

با این حال، مسؤولان کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، گفته اند که نتیجه‌ی اعلام‌شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، ابتدایی است و طرف‌های دخیل در انتخابات، باید از پیش‌داوری، خودداری کنند.