سفیر ازبیکستان: ما از صلحی حمایت می‌کنیم که رهبری و مالکیت آن در دست مردم افغانستان باشد

عبدالرازق اختیاربیگ
سفیر ازبیکستان: ما از صلحی حمایت می‌کنیم که رهبری و مالکیت آن در دست مردم افغانستان باشد

سفیر ازبیکستان در کابل اطمینان داده است که کشورش به پروسه‌ی صلح به رهبری و مالکیت مردم افغانستان متعهد است.

دفتر شورای امنیت ملی با نشر خبرنامه‎‌ای گفته است که یادگار خواجه شادمانوف سفیر ازبیکستان در کابل با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده است.

سفیر ازبیکستان در این دیدار تاکید کرده است که کشورش از صلحی حمایت می‌کند که رهبری و مالکیت آن در دست مردم افغانستان باشد.
بر بنیاد خبرنامه‌ی شورای امنیت ملی، در این دیدار، آقای شادمانوف در مورد سفر اخیر هیأت طالبان به ازبیکستان نیز معلومات داده و گفته است که در این سفر در مورد نفش و همکاری ازبیکستان در مذاکرات صلح بحث و تبادل نظر شده است.
سفیر ازبیکستان تاکید کرده است که مقامات این کشور در دیدار با طالبان در مورد اهمیت تفاهم بین‌الافغانی و این‌که از دست‌آوردهای چند ساله به شمول حقوق بشر و حقوق زنان در مذاکرات صلح نمی‌توان چشم‌پوشی کرد گفت‌وگو شده است .

از سویی‌هم حمدالله محب، مشاور شورای امنیت در دیدار با خواجه شادمانوف تاکید کرده است که تعاملات جدید سیاسی نباید اعتماد میان دو کشور را صدمه بزند و در روابط میان کشوری شک وارد کند.

مشاور شورای امنیت ملی نقش ازبیکستان را درپروسه‌ی صلح مهم دانسته و اطمینان داده است که مردم افغانستان می‌تواند در مورد آینده‌ی خود تصمیم بگیرند.

این در حالی است که اوایل هفته‌ی جاری یک هیأت طالبان به رهبری عبدالغنی برادر به ازبیکستان سفر کرده بود؛ اما وزارت خارجه‌ی افغانستان از نحوه پذیرایی رسمی‌ای این کشور از طالبان انتقاد کرده بود.

در خبرنامه‌ای که در آن از سوی این وزارت به نشر رسیده بود، آمده است: «افغانستان همیشه از همکاری‌های جهانی و منطقه‌ای به ویژه کشورهای همسایه به روند صلح در افغانستان استقبال کرده است و جمهوری ازبیکستان نیز به عنوان کشور برادر و همسایه آمادگی اش را در این راستا اعلام نموده بود؛ اما، شیوه‌ی پذیرایی رسمی از نمایندگان گروه طالبان و چگونگی گفت‌و‌گوها، نشان دهنده‌ی زمینه‌سازی گفت‌و‌گوهای صلح میان افغانستان و نمایندگان طالبان از سوی جمهوری ازبیکستان نیست.»