کرزی: مردم افغانستان قربانی تروریزم استند و کسی «قربانی» را جزا نمی‌دهد

صبح کابل
کرزی: مردم افغانستان قربانی تروریزم استند و کسی «قربانی» را جزا نمی‌دهد

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان به تصمیم اخیر جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا در مورد اختصاص ۳٫۵ میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان به قربانیان حادثه‌ی یازدهم سپتمبر واکنش نشان داده است.

آقای کرزی روز یک‌شنبه -۲۴ دلو-، در یک نشست خبری، گفت که اسامه بن لادن از پاکستان به افغانستان آمده بود و در همان کشور دوباره کشته شد؛ پس مردم افغانستان نباید تاوان فعالیت‌های او را بپردازد.

او تأکید کرد که مردم افغانستان خودشان قربان هراس‌افگنی استند و نباید از پول این مردم به قربانیان حملات یازدهم سپتمبر غرامت پرداخت شود.

به گفته‌ی رییس‌جمهور پیشین افغانستان، شهروندان این کشور نه؛ بلکه کشورهای خارجی بن لادن را به افغانستان آوردند. «مردم افغانستان قربانی تروریزم استند و کسی قربانی را جزا نمی‌دهد.»

آقای کرزی در این نشست هم‌چنان از طالبان خواست که در صورت برگشت پول بانک مرکزی، نباید آن را مصرف کنند؛ زیرا این پول برای مصرف روزمره نیست و باید به عنوان ذخیره مردم نگهداری شود.

این در حالی است که اخیرا جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا فرمان داده که ۷ میلیارد دالر از دارایی‌های مسدود‌شده‌ی افغانستان را برای کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و غرامت به قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر منتقل شود.

طبق این فرمان، ۳٫۵ میلیون دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان دوباره برای مردم افغانستان اختصاص یابد و ۳٫۵ میلیون دالر دیگر به شماری خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتمبر که علیه طالبان اقامه دعوا کرده بودند، پرداخت می‌شود.