حامد کرزی: مشوره با تمام اقشار، سبب همه‌شمول شدن شورای عالی مصالحه می‌شود

صبح کابل
حامد کرزی: مشوره با تمام اقشار، سبب همه‌شمول شدن شورای عالی مصالحه می‌شود

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین، از تصمیم عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی مبنی بر انتخاب اعضای این شورا در مشوره با رهبران سیاسی، رؤسای مجلسین شورای ملی، بزرگان قومی، جامعه‌ی مدنی و نخبگان، استقبال کرده است.

آقای کرزی، روز سه‌شنبه (۱۱ سنبله)، در برگه‌ی رسمی فیس‌بوکش، نوشته است که مشوره‌ی فراگیر با تمام اقشار جامعه، منجر به ایجاد یک شورای همه شمول و معتبر ملی خواهد شد و به این ترتیب، تصامیم آن برای تمام مردم افغانستان، قابل قبول خواهد بود.

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، تأکید کرده که ایجاد این شورا، از صلاحیت‌های او است و رییس‌جمهور نمی‌تواند در این زمینه فرمان صادر کند.

آقای عبدالله، روز دوشنبه (۱۰ سنبله)، در اعلامیه‌ای، گفت: «به اساس صراحت بند ب موافقت‌نامه‌ی سیاسی ۲۸ ثور ۱۳۹۹، در بحث رسمیت و ایجاد این شورا، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، در مشوره با رییس جمهور، طرف‌ها و رهبران سیاسی، رؤوسای مجلسین شورای ملی، جامعه‌‌ی مدنی و نخبگان کشور، این شورا را تشکیل می‌دهد.»

او، تأکید کرد که به همین دلیل، ایجاد این شورا، از صلاحیت‌های او بوده و ایجاب فرمان مقام ریاست جمهوری را نمی‌کند.

آقای عبدالله، افزود که ترکیب شورای عالی مصالحه‌ی ملی، باید جامع و همه‌‌شمول باشد و در این راستا، مشوره‌ها با رهبران و جریان‌های مختلف سیاسی-مدنی از قبل آغاز شده و در حال نهایی شدن است.

گفتنی است که رییس‌جمهور غنی، شنبه‌شب (۸ سنبله) در فرمانی، اعضا و هیأت رهبری شورای عالی مصالحه ملی را معرفی کرد.

حامد کرزی و صلاح‌الدین ربانی که به عنوان عضو و هیأت رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی از سوی رییس‌جمهور انتخاب شده بودند، از عضویت در این شورا، خودداری کرده اند.