حامد کرزی: پروسه‌ی انتخابات تحمیلی و غیر ملی بود

صبح کابل
حامد کرزی: پروسه‌ی انتخابات تحمیلی و غیر ملی بود

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، گفته است، پروسه‌ای که زیر نام انتخابات بر مردم تحمیل شد، غیر ملی و در مغایرت با اصول و ارزش‌‌های مردم‌ سالاری قرار داشت.

آقای کرزی، روز چهارشنبه (۳۰ دلو) در صفحه‌ی فیس‌بوکش نوشت که عدم اشتراک مردم در پروسه‌ی انتخابات، نشان‌دهنده‌ی غیر ملی بودن این پروسه است.

او افزوده است: «پروسه‌ی انتخابات، بیشتر منعکس‌کننده‌ی اهداف خارجی‌ها در افغانستان است که می‌خواهند با تضعیف حاکمیت ملی و ایجاد تفرقه میان مردم افغانستان، برنامه‌های خود را تطبیق کنند.»

آقای کرزی، گفته است، با در نظرداشت اوضاع کلی کشور و به خصوص آن چه که در پنج ماه اخیر در رابطه با این پروسه و اعلام نتیجه‌ی آن آن بوقوع پیوست، بسیار طبیعی است که نتیجه‌ی اعلام شده مورد پذیرش قرار نگیرد.

او تصریح کرده است: «در اوضاع کنونی، بیش از هر زمان دیگری به وحدت و هم‌ سویی نیاز داریم تا همه با هم با ملی ساختن پروسه‌ی صلح، شاهد تأمین هر چه زودتر صلح و امنیت سرتاسری و پایدار باشیم تا در فضای صلح و آزادی، به پای صندوق‌های رأی رفته و سرنوشت خود را به دست خودمان رقم بزنیم.»

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۲۹دلو) نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴درصد آرا، برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری شناخته شده است.

ساعاتی پس از اعلام نتیجه‌ی نهایی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخابا‌تی ثبات و همگرایی، در یک نشست خبری تأکید کرد که نتیجه‌ی اعلام شده برآمده از تقلب بوده و کمیسیون‌های انتخاباتی «خیانت ملی» را مرتکب شده‌اند.

او افزود که نتیجه‌ی انتخابات را نمی‌پذیرد و یک حکومت همه‌شمول (حکومت موازی) را تشکیل خواهد داد.

با این حال، سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، از دسته‌های انتخاباتی خواسته تا به قانون احترام گذاشته و نتیجه‌ی انتخابات را بپذیرند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x