حامد کرزی: پس از فرار اشرف غنی، من از طالبان خواستم وارد کابل شوند

صبح کابل
حامد کرزی: پس از فرار اشرف غنی، من از طالبان خواستم وارد کابل شوند

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، می‌گوید که پس از فرار اشرف غنی، او از طالبان خواسته است که وارد کابل شوند تا از هرج‌ومرج و غارت دارایی‌های مردم از سوی افراد استفاده‌جو جلوگیری شود.

آقای کرزی که به تازگی با خبرگزاری اسوشیتدپرس مصاحبه کرده، گفته است که طالبان وارد کابل نمی‌شدند؛ اما فرار اشرف غنی و ایجاد خلای قدرت، او را ناگزیر کرده که از طالبان بخواهد وارد کابل شوند.

به گفته‌ی او، برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت با طالبان توافق شده بود و قرار بود که در روز سقوط کابل یا یک روز پس از آن، هیئتی که او نیز در آن شامل بود به قطر برود و با طالبان در این مورد توافق کنند؛ اما فرار اشرف غنی همه چیز را به هم زد.

حامد کرزی، هم‌چنان گفته است که طالبان نیز در آن روزها منتظر آمدن این هیئت به قطر بودند تا در مورد مواد نهایی انتقال قدرت با او و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی توافق کنند.

آن‌گونه که آقای کرزی در این مصاحبه گفته، پس از فرار اشرف غنی، از ارگ ریاست‌جمهوری با او تماس می‌گیرند و می‌خواهند که کرسی ریاست‌جمهوری را به دست بگیرد؛ اما به گفته‌ی خودش، از آن‌جایی که در آن زمان حق و صلاحیت قانونی برای گرفتن این موقف را نداشته، این درخواست را رد می‌کند.

رییس‌جمهور پیشین، گفته است که در زمان سقوط کابل، هیچ مقام امنیتی به شمول وزیر دفاع، وزیر داخله و فرماندهی پلیس کابل حضور نداشتند. کرزی، گفته است که بسم‌الله خان، وزیر دفاع از او نیز، خواسته بود که افغانستان را ترک کند.

در همین حال، آقای کرزی از جامعه‌ی جهانی خواسته است که با طالبان تعامل کنند؛ او از طالبان نیز خواسته است که به حقوق و آزادی‌های شهروندان کشور احترام بگذارند و به زنان اجازه‌ی کار و به دختران اجازه‌ی تحصیل را بدهند.

گفتنی است که شهر کابل در ۲۴ اسد، زمانی به دست طالبان افتاد که به شمول اشرف غنی، رییس‌جمهور، تقریبا همه‌ی مقام‌های دولتی کشور را ترک کرده بودند. طالبان نیز با این بهانه که در شهر کابل آشوبی برپا نشود، وارد شهر کابل شدند و ارگ ریاست‌جمهوری را به دست گرفتند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x