حامد کرزی بار دیگر از طالبان خواست که مکاتب دخترانه را بازگشایی کنند

صبح کابل
حامد کرزی بار دیگر از طالبان خواست که مکاتب دخترانه را بازگشایی کنند

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان برای چندمین‌بار از حکومت سرپرست طالبان خواسته که مکاتب دخترانه را بازگشایی کنند تا دختران بالاتر از صنف ششم دوباره به درس‌های شان بروند.

در خبرنامه‌ای که روز چهارشنبه -۲۵ جوزا-، از سوی دفتر مطبوعاتی حامد کرزی نشر شده، آمده است که علمای دینی از ولایت‌های مختلف افغانستان خواستار بازگشایی مکاتب دخترانه از صنف ششم تا دوازدهم شده‌اند.

در خبرنامه، آمده است که در ادامه‌ی درخواست علما، این بار علمای ولایت بادغیس از مسؤولان طالبان خواسته‌اند که مکاتب دخترانه را بازگشایی کنند.

حامد کرزی از خواست علمای دینی استقبال کرده و از رهبری طالبان خواسته که به خواسته‌های علما و مردم افغانستان توجه کرده و اجازه‌ بدهند که دخترانه دوباره به مکتب بروند.

 آقای کرزی، تأکید کرده که تنها راه نجات افغانستان از نیاز خارجی این است که کودکان کشور اجازه‌ی درس و تعلیم را داشته باشند.

این در حالی است که اخیرا، کلی تی کلمنتز، معاون کمیساریای عالی سازمان ملل در امور مهاجرین، گفته است که میلیون‌ها کودک در افغانستان از آموزش و تحصیل باز مانده‌اند.

به گفته‌ی او، درصدی زیادی از کودکانی که مکتب نمی‌روند، دختران استند.

قرار بود مکاتب دخترانه پس از هفت ماه تعطیلی، روز چهارشنبه -۳ حمل- بازگشایی شود؛ اما وزارت معارف طالبان، اعلام کرد که به دستور رهبری این گروه، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم هم‌چنان باید بسته بمانند.

وزارت معارف در آن زمان، گفت که هرگاه مطابق شریعت، رسم و رواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طراحی شد، مکاتب دخترانه باز خواهد شد.