حامد کرزی: هیچ بهانه‌ای برای تأخیر در مذاکرات صلح قابل قبول نیست

صبح کابل
حامد کرزی: هیچ بهانه‌ای برای تأخیر در مذاکرات صلح قابل قبول نیست

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، تأکید کرده است که مردم این کشور، هیچ بهانه‌ای را برای به تأخیر انداختن مذاکرات صلح از هیچ یک از جوانب افغان و یا خارجی، نمی‌پذیرند.

آقای کرزی، روز سه‌شنبه (۲۸ اسد)، در اعلامیه‌ای به مناسبت یکصد و یکمین سالروز استرداد استقلال افغانستان، گفته است که هرچند آرزو‌ی نیاکان افغان در مورد کسب استقلال تحقق یافت؛ اما این کشور، بار ديگر در یک قرن گذشته، مورد تهاجم و تجاوز بیگانگان قرار گرفت.

او افزوده است که تحقق صلح، تأمین ثبات و به دست گرفتن سرنوشت مردم توسط خودشان، باید حاصل این همه قربانی و فداکاری می‌بود که چنین نشد.

به گفته‌ی او، مردم افغانستان، هیچ بهانه‌ای را برای به تأخیر انداختن مذاکرات صلح از هیچ یک از جوانب افغان و یا خارجی نخواهند پذیرفت و تنها از طریق مذاکره‌ی میان‌افغانی، تفاهم و پذیرفتن مسؤولیت، می‌توان به صلح و آرامی دست یافت.

او علاوه کرده است: «ادامه‌ی این جنگ و خشونت، در واقعیت در راستای منافع دیگران است. مردم آرزوی افغانستانی را دارند که در آن صلح پایدار برقرار باشد و همه باشندگان آن، از زن و مرد، بدون تبعیض بتوانند در زندگی سیاسی و اجتماعی خود مشارکت کرده و مقدرات خود را خود به دست داشته باشند و هيچ بيگانه‌ای در آن حق مداخله نداشته باشد.»

گفتنی است که امروز (سه‌شنبه، ۲۸ اسد)، مصادف با یکصد و یکمین سالروز استرداد استقلال افغانستان است. شاه‌امان الله خان، پادشاه افغانستان، درست ۱۰۱ سال پیش، استقلال افغانستان را از بریتانیای کبیر گرفت و بریتانیا هم، استقلال افغانستان را به رسمیت شناخت.