حنیف اتمر: ادامه‌ی کمک‌های جهانی به افغانستان مشروط به برقراری صلح پایدار است

صبح کابل
حنیف اتمر: ادامه‌ی کمک‌های جهانی به افغانستان مشروط به برقراری صلح پایدار است

محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه، می‌گوید که ادامه‌ی کمک‌های جهانی به افغانستان، مشروط به برقراری صلح با حفظ دست‌آوردهای دو دهه‌ی اخیر است.

آقای اتمر که روز دوشنبه (۲۴ قوس)، به نمایندگان مجلس در مورد نشست ژنو معلومات می‌داد، گفت که جامعه‌ی جهانی شرایطی را برای ادامه‌ی کمک‌ها به دولت افغانستان وضع کرده است.

او افزود: «کشورهای خارجی در نشست ژنو، تاکید کردند که برقراری صلح باید با حفظ دست‌آوردها باشد. دنیا تعهد کرد که از قوای دفاعی و امنیتی افغانستان حمایت می‌کند، البته به این دلیل که این نیروها تنها برای افغانستان نه؛ بلکه برای منطقه و جهان با تروریزم می‌جنگند. جهان از توسعه و انکشاف در افغانستان حمایت می‌کند؛ به شرط این که این روند همه‌شمول و فراگیر باشد.»

آقای اتمر گفت: «کشورهای جهان گفتند که ما صلح می‌خواهیم؛ اما کمک‌های آینده مشروط به این است که کدام گزینه را انتخاب می‌کنید؟ صلح با جمهوریت یا صلح بدون حقوق بشر و حاکمیت قانون! اگر گزینه دوم را انتخاب کردید دنیا با شما نیست.»

آقای اتمر، تصریح کرد که شرایط مربوط به حکومت‌داری خوب نیز شامل موضوعاتی چون (وحدت ملی و احترام به ارزش‌های مردم سالاری، حاکمیت قانون، مبارزه با فساد و حمایت از آزادی‌های بیان و مدنی) می‌شود.

وزیر خارجه، خاطر نشان کرد که پیام کشورهای جهان در نشست ژنو، از یک‌سو سبب دل‌گرمی دولت افغانستان شد و از سویی هم، باعث شد که متوجه مسئولیت‌های بیشتری شویم.

او تاکید کرد: «نباید فرض کنیم که در هر صورت دنیا با ما است، زیرا این فرضیه نادرست است؛ تنها در صورتی که صلح پایدار متکی به این ارزش‌ها باشد، دنیا با ما است.»

گفتنی است که در نشست امسال ژنو، بیش از ۱۰۰ کشور جهان به گونه‌ی حضوری و آنلاین شرکت کرده بودند. نمایندگان تمام کشورها و سازمان‌های بین‌المللی حاضر در این نشست، از ادامه‌ی کمک مالی و غیرمالی شان به افغانستان خبر دادند.

با توجه به مجموع کمک‌ها، جامعه‌ی جهانی تعهد کرده است که در سال ۲۰۲۱ بیش از سه میلیارد دالر به افغانستان کمک کند. در صورتی که حکومت افغانستان به تعهداتش عمل کند، این کمک‌ها در چهار سال آینده، به بیش از ۱۳ میلیارد دالر خواهد رسید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x