حنیف اتمر: موانع بر سر توافق روی اصول رفتاری گفت‌وگوها از میان برداشته شود

صبح کابل
حنیف اتمر: موانع بر سر توافق روی اصول رفتاری گفت‌وگوها از میان برداشته شود

محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه، می‌گوید؛ موانعی که بر سر راه توافق روی اصول رفتاری گفت‌وگوها وجود دارد، باید از میان برداشته شود.

آقای اتمر که پس از چاشت روز سه‌شنبه (۱۵ میزان)، در یک نشست خبری در دوحه سخن می‌زد، ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر چالش‌های فرا راه آغاز گفت‌وگوهای رسمی، از میان برداشته شود.

او افزود: «هدف سفر ما به دوحه، این بود که روی اهدافی کار کنیم تا موانعی که سر راه آغاز گفت‌وگوها وجود دارد، برداشته شود و در گفت‌وگوها، پیشرفت صورت گیرد.»

به گفته‌ی آقای اتمر، در گفت‌وگوها، مشکلات جدی وجود خواهد داشت و کار اصلی هیئت گفت‌وگوکننده، این است تا با حوصله‌مندی این روند را پیش ببرد. او گفت که دولت افغانستان نیز، مکلف است تا زمینه‌ی حمایت ملی و بین‌المللی را برای هیئت گفت‌وگوکننده، فراهم کند.

آقای اتمر، هم‌چنان تأکید کرد که سطح خشونت در افغانستان، قابل قبول نیست و گروه طالبان، باید هرچه زودتر با کاهش خشونت، موافقت کند.

او تصریح کرد: «از طالبان می‌خواهیم که با توجه به گفت‌وگوهای جاری صلح و خواست برحق مردم افغانستان، سطح خشونت‌ها را که بیشتر سبب کشتار بی‌رحمانه‌ی غیرنظامیان می‌شود، کاهش دهند. باید هرچه عاجل، خشونت‌ها کاهش یابد و میکانیزمی ایجاد شود که از این روند، نظارت صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که این روند، به توافق سیاسی می‌انجامد.»

سرپرست وزارت خارجه، گفت که برای پایان دادن به مشکلات گفت‌وگوهای صلح، به حمایت شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی نیاز است.

او، افزود که تا اکنون، هیچ صحبتی در مورد فرد سوم برای میانجی‌گری در گفت‌وگوها، صورت نگرفته است.

پیش‌تر حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان نیز، گفته بود که گفت‌وگوها در قطر، میان هیئت دولت و طالبان است و در این گفت‌وگوها کدام میانجی‌ای وجود ندارد.

این درحالی است که رییس‌جمهور غنی، روز دوشنبه (۱۴ میزان)، طی یک سفر رسمی ابتدا به کویت و سپس به قطر رفت. آقای غنی در جریان سفر خود، با مقام‌های قطری، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح و جنرال اسکات میلر دیدار و گفت‌وگو کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x