«شیر شهری» حقانی به عنوان رهبر جدید شاخه خراسان داعش تعیین شد

صبح کابل
«شیر شهری» حقانی به عنوان رهبر جدید شاخه خراسان داعش تعیین شد

مجله‌ی «د ویک» به نقل از گزارش تازه‌ی کمیته‌ی تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل، نوشته است که شهاب المهاجر، مشهور به ثناءالله، که پیشنه‌ی فعالیت در شبکه‌ی حقانی را داشته، به عنوان رهبر جدید شاخه‌ی خراسان داعش تعیین شده است.

به نقل از این گزارش، شهاب المهاجر در شبکه‌ی حقانی، مسئول برقراری ارتباط با سایر شبکه‌های تروریستی بوده  و یک رهبر با تجربه به حساب می‌آید.

نویسنده‌ی این گزارش گفته است که انتصاب شهاب المهاجر، احتمالا نگرانی‌های زیادی را در میان آژانس‌های امنیتی هند به وجود خواهد آورد؛ زیرا امروزه شبکه‌ی حقانی بیشتر هند را هدف گرفته است.

به نقل از این گزارش، نه تنها تعیین‌شدن المهاجر، خطری برای هند است؛ بلکه برای افغانستان نیز چالش‌زا است. این گزارش می‌افزاید که فعالیت‌های تروریستی و ایدیولوژی رادیکال، هم‌چنان تهدیدی بالقوه برای منطقه و جهان است.

مجله‌ی «د ویک» به نقل از گزارش شورای امنیت سازمان ملل، نوشته است که روابط میان طالبان و القاعده هم‌چنان پابرجا است و از سویی هم، «اجماع شکننده» بین القاعده و داعش برای «جنگ با یک دشمن مشترک» پایان یافته است.

در این گزارش آمده است که با وجود حملات گسترده‌ی داعش، این گروه در حال عقب‌گرد است؛ زیرا توانایی جنگی آن‌ها به دلیل کمبود امکانات مالی کاهش یافته است.

در این گزارش، شمار فعلی اعضای داعش بین ۱۰۰۰ تا ۲۲۰۰ نفر گفته شده و آمده است که باوجود ازدست‌رفتن مناطق زیر کنترل داعش، این گروه هنوز هم در ولایت‌های کنر و ننگرهار فعالیت دارد.

هم‌چنان در گزارش آمده است که با وجود خبرهایی از مرگ ایمن الظواهری، تا هنوز هیچ کشوری، مرگ او به گونه‌ی قطعی تأیید نکرده است.

نویسنده‌ی این گزارش، نوشته است که احتمالا داعش در بسیاری از کلان‌شهرهای افغانستان به شمول کابل، دست به حملات تروریستی بزند.