روحانی به غنی: همسایگی ما انتخاب نیست، تقدیر و سرنوشت تاریخی است

صبح کابل
روحانی به غنی: همسایگی ما انتخاب نیست، تقدیر و سرنوشت تاریخی است

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران می‌گوید که همسایگی افغانستان و ایران یک انتخاب نیست؛ بلکه تقدیر و سرنوشت تاریخی است.

آقای روحانی که روز پنج‌شنبه (۲۰ قوس)، به گونه‌ی آنلاین در نشست گشایش راه آهن خواف- هرات صحبت می‌کرد، گفت که همسایگی ایران و افغانستان، مزیت‌های فراوانی دارد و چگونگی استفاده از این مزیت‌ها، به اراده‌ی زمام‌داران هر دو کشور بستگی دارد.

او گفت: «اراده‌ی دولت ایران، این است که دو کشور از همه نعماتی که امکان‌پذیر است، به نفع یک‌دیگر استفاده کنند. وقتی از مرزها سخن می‌گویم، بیش از ۹۰۰ کیلومتر افغانستان و ایران مرز دارد. در مرز از نوع فاصله سخن‌گفتن است. وقتی از راه، پل و رودخانه صحبت می‌کنیم، این جا از هم‌بستگی حرف می زنیم؛ هم‌بستگی که سبب رونق بیشتر در زندگی مردم افغانستان است.»

رییس‌جمهور ایران، افغانستان را همسایه‌ی خوب این کشور خواند و گفت که پیروزی افغانستان، پیروزی ایران است.

آقای روحانی، هم‌چنان از میزبانی هزاران مهاجران افغان در خاک ایران سخن زد و گفت: «در جریان چهل‌و چند سال، ایران میزبان میلیون‌ها نفر از شهروندان افغانستان بوده است. میزبانی ایران برای همسایه‌ی ما افغانستان، توأم بوده با آموزش رایگان برای فرزندان افغانستانی. بیش از ۴۰۰ هزار افغان در کلاس‌های درسی ما رایگان درس می‌خوانند و از بهداشت و درمان رایگان ما استفاده می‌کند.»

او هم‌چنان گفت که برای ساختن افغانستان مترقی و توأم با امکانات خوب اقتصادی، ابتدا باید زیربناه‌های این کشور ساخته شود.

رییس‌جمهور ایران، اطمینان داد که این کشور متعهد به هم‌کاری افغانستان است و می‌خواهد کالاهای تجارتی این کشور به اروپا انتقال داده شود.

از سویی هم، محمداشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان ،در این نشست از تلاش‌های ایران برای تکمیل‌شدن پروژه‌ی راه آهن خواف- هرات قدردانی کرد و گفت که راه آهن، مؤثرترین، مهم‌ترین و ارزان‌ترین راه انتقال و ترانسپورت قاره‌ی آسیا است.

گفتنی است که راه آهن خواف – هرات، پس از سال‌ها تأخیر، روز پنج‌شنبه (۲۰ قوس)، طی یک مراسم رسمی گشایش یافت.
هرچند روند ساخت راه آهن خواف – هرات در سال ١٣٨۵ خورشیدى آغاز شد و قرار بود در جریان سه سال به پایان برسد؛ اما به دلیل‌های مختلفی، با ده سال تأخیر گشایش یافت.