نسل‌کشی هزاره‌ها؛ افراد طالبان ۱۱ غیرنظامی را در مرکز ولایت دایکندی تیرباران کردند

فاطمه حسن‌زاده
نسل‌کشی هزاره‌ها؛ افراد طالبان ۱۱ غیرنظامی را در مرکز ولایت دایکندی تیرباران کردند

منابع محلی در ولایت دایکندی، می‌گویند که طالبان با یک حمله‌ی گسترده، ده عضو دو خانواده‌ی هزاره را در مرکز این ولایت تیرباران و یک تن دیگر شان را سربریده‌اند.

یکی از باشندگان محل، می‌گوید که این غیرنظامیان هزاره در جریان دو شبانه‌روز گذشته در روستای «سیوک شیبر» شهر نیلی، مرکز ولایت دایکندی از سوی طالبان کشته شده‌اند.

به گفته‌ی او، حمله‌ی جنگ‌جویان طالب، چهارشنبه‌شب-۲ قوس-، آغاز شده بود و تا شب گذشته ادامه داشت.

یکی از نزدیکان افراد کشته‌شده نیز، می‌گوید که هفت نفر از یک خانواده و چهار نفر دیگر از یک خانواده‌ی دیگر کشته شدند. این دو خانواده، روابط نزدیک خانوادگی داشتند.

در همین حال، محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، گفته است که از دو-سه هفته به این طرف، حدود ۴۰۰ نیروی نظامی طالبان در برخی از ولسوالی‌های ولایت دایکندی مستقر شده بودند.

آقای محقق تأکید می‌کند که افراد طالبان بدون این که هیچ گونه مقاومت مردمی در ولایت دایکندی وجود داشته باشد، نیرو فرستاده بودند و خطر آن وجود دارد که دوباره چنین رویدادهایی اتفاق بیفتد.

بر اساس آمارهایی که از سوی باشندگان محل تهیه شده، امین الله مالی، ابراهیم یعقوبی، شیرعلی، محمد، امیر جعفری، عنایت‌الله، محمدعلم جعفری و مهدی افراد استند که از سوی طالبان به گلوله بسته شدند. هم‌چنان یک خانم نیز در جریان گلوله‌باری طالبان کشته شده است.

همین‌گونه محمد بشیر ولد حیدر، محمود ولد حیدر، احسان ولد هاشم و رحمان ولد هاشم افرادی استند که از سوی طالبان بازداشت شده‌ و تا هنوز از سرنوشت شان اطلاعی در دست نیست.

تا هنوز مشخص نیست که طالبان به چه دلیلی این غیرنظامیان هزاره را در ولایت دایکندی کشته‌اند؛ این در حالی که باشندگان محل، می‌گویند هیچ‌گونه مقاومت مردمی علیه طالبان در این ولایت وجود ندارد.