نهادهای مدنی: سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری نسل‌کشی هزاره‌ها را به رسمیت بشناسند

عصمت امین
نهادهای مدنی: سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری نسل‌کشی هزاره‌ها را به رسمیت بشناسند

هم‌زمان با افزایش حملات تروریستی علیه هزاره‌ها در ولایت‌های مختلف، گروه کاری مشترک جامعه‌ی مدنی افغانستان، از سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری خواسته است که نسل‌کشی هزاره‌ها را به رسمیت‌ بشناسند.

در اعلامیه‌ای که روز جمعه -۹ ثور-، از سوی نهادهای مدنی به نشر رسیده، آمده است که حمله بر افراد ملکی و کشتار هدفمندانه هزاره‌‌ها و شیعیان، تداوم نسل‌کشی و جنایت بشری است که نیاز به اقدام پیش‌گیرانه و فوری دارد.

در اعلامیه، آمده است که دامنه‌ی کشتار هدفمندانه، جنایت‌های بشری و نسل‌کشی هزاره‌ها و شیعیان در افغانستان هر روز گسترده‌تر می‌شود.

گروه کاری مشترک جامعه‌ی مدنی، گفته است: «در چندین حمله‌ی تروریستی پی‌در پی اخیر، هزاره‌ها و شیعیان افغانستان هدف و قربانیان فاجعه‌های گسترده بشری و نسل‌کشی بوده‌اند. گروه‌های از هزاره‌ها در مراکز آموزشی، مکاتب، جاده، شفاخانه و حتی در مساجد قربانی می‌شوند.»

نهادهای مدنی از سازمان ملل، نهادهای حقوق بشری و جامعه‌ی جهانی خواسته تا مطابق قوانین و راهکارهای موجود جهانی، مبارزه با نسل‌کشی که در سطح جهان موجود می‌باشد، در برابر نسل‌کشی هزاره‌ها و شیعیان اقدام فوری کرده و جلو تداوم جنایت‌های ضد بشری را بگیرند.

هم‌چنان این نهادها از سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری خواسته است که جنایت‌های ضد بشری علیه هزاره را به عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخته و برای حفاظت بیش‌تر گروه‌های آسیب‌پذیر اقدام‌های جدی روی دست بگیرند.

این در حالی است که در هفته‌های اخیر بار دیگر حملات تروریستی هدفمند علیه هزاره‌ها افزایش یافته است. به گونه‌ی نمونه دو روز پیش پنج مسافر هزاره از سوی طالبان در ولایت سمنگان تیرباران شدند.