هشتگ «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» بیش از هفت میلیون و ۵۴۰ هزار بار توییت شد

عصمت امین
هشتگ «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» بیش از هفت میلیون و ۵۴۰ هزار بار توییت شد

کارزار توییتری هشتگ «نشل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» بیش از هفت میلیون و ۵۴۰ هزار بار توییت شده و هم‌چنان کاربران توییتر در حال پیوستن به این کارزار استند.

این کارزار توییتری ناوقت روز جمعه -۸ میزان-، آغاز شد و تا هنوز در شبکه‌های اجتماعی به ویژه توییتر به گونه‌ی جدی دنبال می‌شود.

 بسیاری از کسانی که در کارزار توییتری «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» شرکت کرده‌اند، خواستار متوقف‌شدن نسل‌کشی هزاره‌ها در افغانستان شده‌اند.

این بار نخست است که در این کارزار، از همه‌ی اقوام افغانستان در آن شرکت کرده‌اند و پذیرفته‌اند که هزاره‌ها به گونه‌ی سیستماتیک در معرض نسل‌کشی قرار دارند.

گفتنی است که غیر از شهروندان افغانستان، رییسان بسیاری از نهادهای حقوق بشری، سیاست‌مداران خارجی، فعالان مدنی، نویسندگان، شاعران و بازیگران مشهور امریکایی، ایرانی، ترکی و برازیلی در آن شرکت کرده‌اند.

در کنار کارزار توییتری، روز شنبه -۱۶ میزان-، در اکثر کشورهای جهان در واکنش به حمله‌ی تروریستی اخیر و کشتار هزاره‌ها تظاهرات برگزار شد. معترضان خواستار به رسمیت شناختن نسل‌کشی هزاره‌ها شدند و از جامعه‌ی جهانی به ویژه سازمان ملل خواستند که جلو نسل‌کشی هزاره‌ها را در افغانستان بگیرند.

این در حالی است که مرکز آموزشی کاج در غرب کابل روز جمعه -۸ میزان-، هدف یک حمله‌ی انتحاری قرار گرفت. مهاجم پس از کشتن محافظان این مرکز، وارد صنف درسی‌ای شد که در آن آزمون آزمایشی کانکور در حال برگزاری بود.

در این رویداد ۵۶ دانش‌آموز هزاره جان باختند و ۱۱۵ تن دیگر شان زخمی شدند. با این همه تا هنوز فرد و یا گروهی مسؤولیت این حمله را به عهده نگرفته است.