وزرای خارجه قلب آسیا-پروسه استانبول، بر پایان جنگ و برقراری صلح در افغانستان تاکید کردند

صبح کابل
وزرای خارجه قلب آسیا-پروسه استانبول، بر پایان جنگ و برقراری صلح در افغانستان تاکید کردند

نهمین نشست وزرای خارجه قلب آسیا-پروسه استانبول، روز سه‌شنبه (۱۰ حمل)، در شهر دوشنبه‌، پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

هدف برگزاری این نشست، حمایت از گفت‌وگوهای صلح افغانستان، تقویت اجماع منطقه‌ای برای صلح و توسعه و تشکیل اجماع کشورهای منطقه و جهان در راستای تقویت این روند خوانده شده است. اشتراک‌کنندگان این نشست، بر پایان جنگ و برقراری صلح در افغانستان تاکید کردند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران، در این نشست گفت که کشورش از روند صلحی حمایت می‌کند که کاملا میان افغانستانی‌ها باشد. او افزود: «سازمان‌ملل به عنوان شفاف‌ترین نظارت‌کننده‌ی روند صلح، نباید بگذارد که سیاست‌های شماری از کشورها، آینده‌ی افغانستان را به خطر بیاندازد.»

آقای ظریف، هم‌چنان گفت که نیروهای خارجی باید به گونه‌ی مسئولانه افغانستان را ترک کنند و کشورهای منطقه نیز برای مبارزه با داعش آمادگی داشته باشند. او گفت: «همه کشورها باید آمادگی داشته باشند؛ زیرا داعش تلاش می‌کند تا از عناصر افراطی مذهبی و قومی در افغانستان استفاده کند.»

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه‌ی ترکیه نیز گفت که انقره با همه طرف‌ها در راستای برقراری صلح در افغانستان کار می‌کند.

او افزود که از بسیاری کشورها برای اشتراک در نشست استانبول دعوت شده است. آقای اوغلو، ابراز امیدواری کرد که نشست استانبول، بتواند راهی را برای پایان جنگ در افغانستان باز کند.

شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان، گفت که این کشور به تلاش‌هایش برای برقراری صلح در افغانستان ادامه خواهد داد. او افزود: «از تمام توان خود استفاده می‌کنیم تا گفت‌وگوهای صلح افغانستان، به نتیجه‌ی مطلوب برسد.»

اس‌جی شنکر، وزیر خارجه‌ی هند نیز گفت که برای یک روند صلح موفق، نیاز است تا همه‌ی طرف‌ها با تعهد جدی برای رسیدن به یک راه حل سیاسی تلاش کنند. او تصریح کرد: «همه شرکت‌کنندگان این نشست، تلاش می‌کنند تا افغانستان از این جنگ نجات یابند؛ اما این تلاش‌ها نیاز به تعهد جدی دارد.»

وانگ یی، وزیر خارجه‌ی چین، گفت که نیروهای خارجی باید به گونه‌ی مسئولانه از افغانستان خارج شوند تا این کشور دوباره با مشکل مواجه نشود. آقای یی، از همه‌ی طرف‌ها خواست که با همکاری هم، تلاش کنند که القاعده، داعش و سایر گروه‌های تروریستی را از میان ببرند.

دبیرا لاینز، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل برای افغانستان، در این نشست گفت که حمایت کشورهای منطقه از روند صلح افغانستان ضروری است.

از سویی هم، ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه برای افغانستان، در حاشیه‌ی این نشست، در صحبت با خبرنگاران گفت که در حال حاضر، یک حکومت انتقالی یا ائتلافی مطرح شده و ممکن است چنین حکومتی، راه را برای برقراری صلح در افغانستان هموار کند. او گفت: «ما از محتوا و آجندای نشست ترکیه آگاهی نداریم.»

محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه‌ی افغانستان نیز در این نشست گفت که جامعه‌ی جهانی از تلاش‌ها در گفت‌وگوهای صلح برای حفظ دست‌آوردهای ۲۰ سال اخیر حمایت می‌کند.

این همه در حالی است که قرار است در ماه اپریل سال روان میلادی، استانبول میزبان گفت‌وگوهای صلح افغانستان باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x