حکمت‌یار: تا ۳۰۰ هزار رأی تقلبی حذف نشود کسی حق اعلام نتیجه را ندارد

صبح کابل
حکمت‌یار: تا ۳۰۰ هزار رأی تقلبی حذف نشود کسی حق اعلام نتیجه را ندارد

گلب‌الدین حکمت‌یار، رهبر دسته‌ی انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی، تأکید می‌کند، تا زمانی که ۳۰۰ هزار رأی تقلبی از مرکز ملی جمع‌بندی نتایج حذف نشود، هیچ کسی حق اعلام نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری را ندارد.

آقای حکمت‌یار، روز سه‌شنبه (۲۸ عقرب) در یک نشست خبری گفت: «بیش از ۳۰۰ هزار رأی جنجالی باید از سیستم حذف شود. تا زمانی که تمامی آرای بدون بایومتریک باطل نشود و عاملان جرائم بزرگ تقلب محاکمه نشوند، کسی حق اعلام نتیجه را ندارد.»

او افزود، کسانی که زمینه‌ی تقلب را در انتخابات فراهم کرده اند، باید به نهادهای عدلی و قضایی معرفی و محاکمه شوند. آقای حکمت‌یار، ادامه داد که شرکت درملوگ نیز به خاطر عدم اجرای تعهداتش در بخش اعلام نتیجه‌ی انتخابات، باید به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شود.

او همچنان گفت، در صورتی با روند بازشماری و تفتیش آرا موافقت خواهد کرد که این روند، در تمام محلات رأی‌دهی و در حضور ناظران تمام دسته‌های انتخاباتی آغاز شود.

آقای حکمت‌یار، با اشاره به تیم انتخاباتی دولت‌ساز، گفت که تنها دسته‌ی انتخاباتی‌ای که با بازشماری تمام صندوق‌های رأی مخالف است، دسته‌ای است که بیش از ۸۰ درصد آرای تقلبی و بدون بایومتریک، مربوط آن می‌شود.

او گفت که در حال حاضر، کمیسیون مستقل انتخابات، روند بازشماری و تفتیش بیش از هشت هزار محل رأی‌دهی را، به دستور یک دسته‌ی انتخاباتی مشخص به راه انداخته است.

رهبر دسته‌ی انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی، هشدار داد که اگر کمیسیون مستقل انتخابات به خواسته‌های او بی‌توجهی کرده و به گفته‌های تیم حاکم عمل کند، مسؤولیت وخیم آن مربوط به متخلفان خواهد شد. «ما در برابر ستم‌گران ایستاد خواهیم شد و از حق خود دفاع خواهیم کرد.»

این در حالی است که پیش از این، عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی و رحمت‌الله نبیل، رهبر دسته‌ی انتخاباتی امنیت و عدالت نیز خواستار ابطال بیش از ۳۰۰ هزار رأی که به گفته‌ی آن‌ها مشکوک است، شده بودند؛ اما کمیسیون مستقل انتخابات، در این باره گفته است که ۱۳۷ هزار رأی قرنطین شده هیچ مشکلی ندارد و از میان ۱۰۲ هزار رأی خارج از زمان رأی‌گیری نیز، تنها دست‌کم ۱۴ هزار آن به بازشماری مجدد فرستاده خواهد شد.

با این حال، گلب‌الدین حکمت‌یار، می‌گوید که شماری از کشورهای خارجی، در روند انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان مداخله می‌کنند. او گفت: «خارجی‌ها نباید از تقلب و تقلب کاران حمایت کنند، آن‌ها باید در روند انتخابات بی‌طرف باشند.»

این در حالی است که پیش از این، عبدالله عبدالله و رحمت‌الله نبیل نیز مداخله‌ی سفارت‌خانه‌های خارجی در روند انتخابات ریاست‌جمهوری را نگران‌کننده خوانده بودند.