حکمتیار به ارگ: اگر عقل به سرتان نیامد، بساط تان را جمع می‌کنیم!

صبح کابل
حکمتیار به ارگ: اگر عقل به سرتان نیامد، بساط تان را جمع می‌کنیم!

گلب‌الدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، هشدار می‌دهد که اگر حکومت افغانستان زندانیان این حزب را آزاد نکند، گردهمایی بزرگی راه‌اندازی خواهد شد که به پایان حکومت اشرف‌غنی منجر شود.

آقای حکمتیار که روز یک‌شنبه (۲۶ دلو)، در مراسمی به مناسبت سی‌ودومین سال‌روز خروج نیروهای شوروی پیشین از افغانستان صحبت می‌کرد، گفت که بیش از ۳۰ هزار زندانی حزب اسلامی در زندان‌های افغانستان به‌سر می‌برند و ۱۰۰ تن دیگر نیز پس از امضای توافق‌نامه میان این حزب و حکومت بازداشت شده‌اند.

او با انتقاد از عدم آزادی زندانیان این حزب، خطاب به رییس‌جمهور غنی گفت: «با گوش‌های باز بشنوید، شما که حمایت نیروهای اجنبی مغرور تان ساخته است، در آینده‌ی نزدیک، شاهد تظاهرات پرشکوهی در جاده‌های کابل که به ارگ برسد خواهید بود. اگر عقل تان به سر تان نیاید، این حرکت منجر به این خواهد شد که بساط تان جمع شود.»

دولت افغانستان تا اکنون به سخنان آقای حکمتیار واکنشی نشان نداده است.

رهبر حزب اسلامی، هم‌چنان گفت که دولت افغانستان، برای فصل جدید جنگ آمادگی می‌گیرد. به گفته‌ی او، از طریق بنادر در کانتینرهای حامل گندم، سلاح و تجهیزات وارد می‌شود و در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که پیشینه‌ی جنگ با طالبان و سایر گروه‌ها را دارند. او افزود که حکومت در تلاش ملیشه‌سازی است.

حکمتیار در بخشی دیگر از صحبت‌هایش در مورد توافق‌نامه‌ی دوحه و روند فعلی صلح در قطر نیز صحبت کرد و گفت که جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا به گونه‌ی عجولانه، تصمیم گرفته که برنامه‌ی خروج نیروهای خود را از افغانستان کنار بگذارد و این به معنای عقب‌نیشنی امریکا از توافق‌نامه‌ی قطر است که هیچ‌گونه توجیهی ندارد.

او تاکید کرد که جو بایدن نباید به‌خاطر اختلاف‌های شخصی با دونالد ترامپ، توافق‎نامه‌ی قطر را کنار بگذارد و تصمیم به ادامه جنگ خونین و طولانی بگیرد.

به گفته‌ی او، امریکا هیچ گزینه‌ی دیگری جز ترک افغانستان ندارد و ادامه‌ی حضور سربازان این کشور، هیچ دست‌آوردی برای ایالات متحده نخواهد داشت.

رهبر حزب اسلامی، با اشاره به موقف اخیر طالبان در مورد ایجاد حکومت موقت، گفت که طالبان اعلام کردند که اگر اشرف غنی استعفا دهد، حاضرند حکومت موقت را بپذیرند. به گفته‌ی او، بیشتر از این ممکن نیست که طالبان تنازل (از خودگذری) کنند. «طالبان بعد از ماه می، نه حضور نیروهای امریکایی را می‌پذیرند و نه گپ‌های حکومت دست‌نشانده‌ی امریکا در کابل را.»

این در حالی است که اخیرا جو بایدن در نخستین دیدارش از وزارت دفاع امریکا، گفته است که می‌تواند مسئله‌ی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را در ماه می سال روان میلادی کنار بگذارد.

از سویی‌هم از آغاز دور دوم گفت‌وگوهای صلح در قطر، بیش از یک‌ونیم ماه گذشته؛ اما گروه طالبان در این دور به جای نشستن با هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت، سفرهایی را به منطقه و جهان آغاز کرده است. آگاهان سیاسی به این باور اند، تا زمانی که جو بایدن توافق‌نامه‌ی قطر را بررسی نکند، طالبان نیز به میز گفت‌وگو حاضر نخواهند شد.