در دو ولسوالی هرات، انتخابات برگزار نمی‌شود

محمد رحیم ملک‌زی
در دو ولسوالی هرات، انتخابات برگزار نمی‌شود

مسؤولان ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت هرات، می‌گویند که به دلیل وضعیت بد امنیتی، انتخابات در برخی از ولسوالی‌های این ولایت برگزار نخواهد شد.

داوود صدیق‌زاد، رییس ولایتی کمیسیون انتخابات درولایت هرات، امروز چهارشنبه (۳۰ اسد) در یک نشست خبری گفت که در ولسوالی‌های«پشت کوه و زیرکوه» ولایت هرات، وضعیت بد امنیتی حاکم است و آن‌ها قادر نیستند تا انتخابات را در این ولسوالی‌ها برگزار کنند.

 رییس ولایتی کمیسیون انتخابات در هرات افزود: «در مراکزی انتخابات برگزارخواهد شد که قبلا در آن‌جا ثبت نام صورت گرفته باشد. متأسفانه در ولسوالی‌های پشت کوه و زیرکو به دلیل وضعیت بد امنیتی نتوانستیم پروسه‌ی ثبت نام رأی‌دهندگان را پیش ببریم و درجایی‌ که ثبت نام صورت نگرفته باشد، برگزاری انتخابات ممکن نیست.»

در همین حال، عبدالقیوم رحیمی، والی ولایت هرات، در این نشست خبری با بیان آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری گفت که جهت برگزاری انتخابات در ولایت هرات، برنامه‌های مختلفی را روی دست گرفته است.

از سویی هم، شماری از آگاهان سیاسی نسبت به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری بی‌باور استند. قادر کامل، آگاه امور سیاسی، به روزنامه‌ی صبح کابل بیان کرد: «وقتی رییس جمهور هنگام افتتاح شورای ملی در مقابل رسانه می‌گوید برگزاری انتخابات ولسی جرگه یک فاجعه بود، بدون شک مردم را نسبت به این پروسه‌ی ملی، بی‌باور ساخت.»

انجام تقلبات گسترده در انتخابات‌های گذشته، دلیل عمده‌ی بی‌باوری مردم نسبت به انتخابات است که به باور آگاهان امور، هیچ‌گونه تضمینی برای جلوگیری از تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو وجود ندارد.

با این همه، انتخابات ریاست‌جمهوری، قرار است در ششم میزان سال جاری برگزار شود. کمیسیون‌های انتخاباتی و حکومت افغانستان برنامه‌های شان را روی دست گرفته و مصمم‌ اند تا این روند را در زمان تعیین‌شده‌ی آن برگزار کنند. به همین منظور، کمیسیون انتخابات به تازگی، تمامی مواد انتخاباتی را به ولایات فرستاده است.