غنی: در صورت گسترش ویروس کرونا، بودجه نیاز به تعدیل فوق‌العاده دارد

صبح کابل
غنی: در صورت گسترش ویروس کرونا، بودجه نیاز به تعدیل فوق‌العاده دارد

رییس‌جمهور غنی، تأکید می‌کند که در نتیجه‌ی گسترش ویروس کرونا در افغانستان، بودجه‌ی ملی نیاز به تعدیل فوق‌العاده خواهد داشت.
آقای غنی، روز شنبه (۱۷ حوت) در مراسم افتتاح سال دوم دور هفدهم شورای ملی، گفت که شیوع ویروس کرونا، نگران‌کننده است در اثر گسترش آن، ممکن است اقتصاد دنیا صدمه‌ی جدی ببیند.
او افزود: «چند پیشنهاد مشخص وزارت صحت، برای تهیه‌ی دارو، تجهیزات و نیازهای طبی برای مبارزه و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، منظور شده است.»
آقای غنی، تأکید کرد که اگر ویروس کرونا گسترش یابد، ممکن است حکومت افغانستان دوباره به شورای ملی به خاطر تعدیل فوق‌العاده‌ی بودجه مراجعه کند.
رییس‌جمهور غنی، هم‌چنان در این مراسم از شهروندان افغانستان خواست تا به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، در رفتار اجتماعی خود تجدید نظر کرده و با احتیاط برخورد کنند.
پیش از این، حکومت افغانستان مبلغ ۲۵ میلیون دالر را به منظور مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان، اختصاص داده بود.
وزارت صحت، به تازگی اعلام کرده است که موارد مثبت ویروس کرونا در ولایت هرات، به چهار مورد رسیده است. این وزارت، گفته است که چهار فرد مبتلا به ویروس کرونا، در بخش مخصوصی که برای درمان این ویروس در هرات ایجاد شده، نگهداری می‌شوند.
پیش از این، حدود دو هفته پیش، نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در ولایت هرات ثبت شده بود.
فیروزالدین فیروز، وزیر صحت، چند روز پیش گفت که در جریان دو هفته‌ی گذشته، بیش از ۵۰ هزار نفر از شهروندان افغانستان، از ایران آمده‌اند و سایر شهروندان را با خطر بزرگی روبرو کرده‌اند.
او تأکید کرد که به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، افرادی که از کشورهای چین، ایران، ایتالیا و کوریای جنوبی به افغانستان بر می‌گردند، به گونه‌ی جدی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.