والی هرات: جلو تقلب‌های احتمالی در انتخابات را می‌گیریم

محمد رحیم ملک‌زی
والی هرات: جلو تقلب‌های احتمالی در انتخابات را می‌گیریم

والی هرات، گفته است که تمام آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این ولایت گرفته شده و جلو تقلب‌های احتمالی نیز گرفته خواهد شد.

عبدالقیوم رحیمی، امروز (پنج شنبه، ۴ میزان)، در یک نشست خبری گفت: «ما آماده‌ی برگزاری انتخابات شفاف در ولایت هرات استیم و شخص خودم در این روز به مراکز رای‌دهی رفته و از این روند نظارت می‌کنم و در صورت مشاهده‌ی تقلب با عاملین آن برخورد قانونی خواهیم کرد.»

آقای رحیمی، همچنان اطمینان می‌دهد که سیستم آماده شده‌ی کمیسیون مستقل انتخابات، خود مانع تقلب می‌شود.

او می‌افزاید: «هواپیماهای کشفی در روز انتخابات در این ولایت، بر فراز آسمان گشت خواهند زد و همچنان موارد مشکوکی که امنیت انتخابات را مختل کند، شناسایی خواهند شد. به جز از آمبولانس‌ها، تردد تمامی موترها ممنوع می‌باشد و دروازه‌های شهر هرات نیز بسته خواهد بود.»

به گفته‌ی والی هرات، طالبان باورمند به ارزش‌های دموکراتیک نیستند و از همین‌رو تلاش دارند که این روند را به چالش بکشانند.

در همین حال، داوود صدیق‌زاد، رییس ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات هرات نیز تاکید می‌کند که تمام آمادگی ها برای برگزاری انتخابات در این ولایت روی دست گرفته شده است. به گفته‌ی او، مواد انتخاباتی به ۱۷ ولسوالی ولایت هرات منتقل شده و روند انتقال آن از مرکز ولسوالی به مراکز رای‌دهی نیز جریان دارد.

این در حالی است که روند مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری، به گونه‌ی رسمی ساعت ۱۲ شب گذشته پایان یافت و دوره‌ی سکوت آغاز شده است.

دوره‌ی سکوت در حالی آغاز شده که قرار است دو روز بعد (شنبه، ۶میزان) انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود. روز گذشته مسؤولان کمیسیون انتخابات در یک نشست خبری اعلام کردند که تمام آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات گرفته شده است.

نهادهای امنیتی نیز از آمادگی‌ها برای تامین امنیت انتخابات اطمینان داده‌اند و گفته می‌شود که حدود ۱۰۰ هزار نیروی امنیتی برای تامین امنیت روز انتخابات توظیف شده‌اند.