باشندگان هرات از شبکه‌های مخابراتی شاکی اند

محمد رحیم ملک‌زی
باشندگان هرات از شبکه‌های مخابراتی شاکی اند

ریاست مخابرات و تکنالوژی هرات و شماری از باشندگان این ولایت، از مقطعی بودن خدمات شبکه‌های مخابراتی ابراز نگرانی می‌کنند.

آنان می‌گویند که در حال حاضر شبکه‌های مخابراتی در بیشتر مناطق هرات، از ۲۴ ساعت، فقط دوازده ساعت فعال است.

ریاست مخابرات و تکنالوژی هرات، می‌گوید که نمایندگی‌های شبکه‌های مخابراتی هیچ توجهی به شکایت‌های مردم ندارند.

عاشق‌الله علی‌زی، رییس مخابرات و تکنالوژی هرات، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که بیشترین شکایت‌ مشترکین شبکه‌های مخابراتی از آنتن‌دهی ضعیف این شبکه ها است و وقتی مسؤولان این ریاست، شکایت‌ها را با نمایندگان شبکه‌های مخابراتی ارجاع می‌دهند، پاسخ شان این است که «این فراتر از صلاحیت ما است باید به مرکز رسانیده شود.»

آقای علی‌زی می افزاید که در بیشتر ولسوالی‌ها، شبکه‌های مخابراتی به شکل مقطعی ۱۲ساعته فعالیت داشته که به یکی از چالش‌های بزرگ در این ولایت تبدیل شده است.

آقای علی‌زی، کمبود کارمندان اداره‌ی «اترا» را یکی از چالش‌های مهم می‌داند که مانع برطرف شدن مشکلات مخابراتی ولایت هرات است. به گفته‌ی علی‌زی، در حال حاضر تعداد کارمندان اترا در هرات دو نفر است که برای بررسی مشکلات در این ولایت کافی نیست.

رییس مخابرات و تکنالوژی هرات، پوشش ضعیف شبکه‌های مخابراتی، کلاه‌برداری از مشترکین به بهانه‌ی این که برنده‌ی جایزه شده اند و کارکرد ضعیف خدمات انترنتی را از شکایت‌هایی عنوان می‌کند که مشترکین این شبکه‌ها در این اداره ثبت کرده اند. به گفته‌ی وی، بیشترین کلاه‌برداری از سوی اتصالات و پوشش ضعیف انترنت از افغان‌بیسیم به ثبت رسیده است؛ اما این مقام دولتی می‌گوید که با نصب دستگاه «ریل‌تایم» در وزارت مخابرات، خیلی از این مشکلات به ویژه جمع‌آوری مالیات، برطرف خواهد شد.

در همین حال، شماری از باشندگان هرات از عدم نظارت دقیق دولت بر فعالیت این شبکه‌ها انتقاد کرده و خواهان تغییرات جدی در این زمینه اند.

شفیقه سلجوقی، باشنده‌ی هرات، می‌گوید: «دولت مکلف است از کارکرد شبکه‌های مخابراتی نظارت دقیق داشته باشد که متأسفانه تا هنوز نتوانسته، این شبکه‌ها را تحت نظارت قرار بدهد.»

غلام‌عباس که به تازگی شکایتی را در ریاست مخابرات و تکنالوژی هرات از شبکه‌های مخابراتی به ثبت رسانده، می‌گوید: «نبود نظارت دقیق از سوی دولت، سبب شده که شبکه‌های مخابراتی هرگونه تخطی‌هایی را انجام دهند؛ از دزدی کریدت تا بلندبودن نرخ‌های مکالمه‌ و انترنت.»

شکایت مردم هرات اولین موج اعتراضات مردم از شبکه‌های مخابراتی نیست. پیش از این نیز در شبکه‌های اجتماعی شماری از کاربران با هشتک #اترا_کجاست؟ موج بزرگی از اعتراضات را نسبت به خدمات کم‌کیفیت و قیمت بالای مکالمه و بسته‌های انترنتی به راه انداختند؛ اعتراضاتی که ظاهرا هیچ نتیجه‌ای به دنبال نداشته است.