بررسی‌ها در مورد قتل مهاجران افغان در ایران تا یک هفته بعد تکمیل می‌شود

صبح کابل
بررسی‌ها در مورد قتل مهاجران افغان در ایران تا یک هفته بعد تکمیل می‌شود

دفتر مقام ولایت هرات، اعلام کرده است که بررسی‌ها در مورد قتل مهاجران افغان توسط نیروهای مرزی ایران، جریان دارد و تا یک هفته بعد تکمیل خواهد شد.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه (۲۱ ثور)، از سوی دفتر مقام ولایت هرات منتشر شده، آمده است که هیأت حقیق‌یاب حکومت افغانستان، بررسی‌هایش در مورد قتل مهاجران افغان توسط نیروهای مرزی ایران را از دو روز به این طرف آغاز کرده است.

در اعلامیه، به نقل از محمدحمید طهماسی، مسؤول هیأت حقیقت‌یاب، آمده است که بررسی‌های همه‌جانبه به منظور جمع‌آوری اسناد و شواهد در این مورد، جریان دارد.

آقای طهماسی، گفته است که اسناد و شواهد به دست آمده، در اختیار مقام‌های ایران نیز قرار خواهد گرفت.

حدود یک هفته پیش، گزارش‌هایی منتشر شد که ۵۷ کارگر افغان که قصد سفر به ایران را داشتند، توسط نیروهای مرزی ایران مورد آزار و اذیت قرار گرفته و سپس به دریا انداخته شدند. گفته می‌شود که ۲۳ نفر از این کارگران، جان باخته اند.

هرچند دولت ایران شکنجه و غرق کردن کارگران افغان توسط نیروهای مرزی‌اش را رد کرده؛ اما حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه، گفته است که شواهدی به دست آمده که نشان می‌دهد «جنایتی» صورت گرفته است.

آقای اتمر، افزوده است: «گزارش‌ها نشان می‌دهد که کارگران افغان، با استفاده از زور به آب انداخته شده اند و آب، برخی از اجساد را به طرف ترکمنستان برده است.»

او، گفته است که مقام‌های افغانستان و ایران، توافق کرده ‌اند که هیأت مشترکی از هر دو کشور، این مورد را بررسی کند.