حمله بر درمسال هندوباوران در کابل ۲۵ کشته به جا گذاشت

صبح کابل
حمله بر درمسال هندوباوران در کابل ۲۵ کشته به جا گذاشت

وزارت داخله، تأیید کرده است که در نتیجه‌ی حمله‌ی مسلحانه بر درمسال هندوباوران در منطقه‌ی شوربازار كابل، ٢٥ نفر جان باخته‌اند و ٨ نفر ديگر زخم برداشته‌اند.

حوالی ساعت ۰۷:۴۵ صبح امروز (چهارشنبه، ۶ حمل) چهار مهاجم مسلح، به درمسال هندوباوران در کوچه‌ی شوربازار در مربوطات حوزه‌ی اول امنیتی کابل، حمله کردند.

این حمله، پس از گذشت دست‌کم شش ساعت، با کشته شدن ۴ مهاجم مسلح، پایان یافت. از سویی هم، نرندر سینگ خالصه، نماینده‌ی هندوباوران در پارلمان، گفته است که هنگام حمله بر درمسال، حدود ۲۰۰ نفر در آن حضور داشته‌اند.

هرچند گروه داعش مسؤولیت این رویداد را به عهده گرفته و وزارت خارجه‌ی پاکستان نیز آن را محکوم کرده است، اما یک منبع ارشد امنیتی، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که این حمله، از سوی شبکه‌ی حقانی و با حمایت سازمان استخباراتی پاکستان انجام شده است.

منبع می‌افزاید: «اطلاعات، حاکی از آن بود که شبکه‌ی حقانی با حمایت سازمان استخباراتی پاکستان، قصد حمله بر یکی از تأسیسات مهم دولت هند در کابل را دارد. سفارت هند، هدف اصلی این حمله بود، اما پس از بالارفتن تدابیر امنیتی در سفارت، طرح حمله بر آن ناکام شد و مهاجمان به درمسال هندوباوران حمله کردند.»

با این حال، دولت هند، این رویداد را نکوهش کره و آن را یک حمله‌ی تروریستی خوانده است. دولت هند، برای کمک با هندوباوران افغانستان، اعلام آمادگی کرده است.

سفارت امریکا در کابل نیز، این رویداد را محکوم کرده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، این حمله را محکوم کرده و گفته است که ادامه‌ی حملات سیستماتیک و هدف‌مند بر اقلیت‌های مذهبی در افغانستان، نگران‌کننده است.