نتیجه‌ی تلاشی خانه‌به‌خانه‌ی طالبان؛ رییس پیشین ترافیک کابل سکته کرد و جان باخت

روح‌الله طاهری
نتیجه‌ی تلاشی خانه‌به‌خانه‌ی طالبان؛ رییس پیشین ترافیک کابل سکته کرد و جان باخت

منابعی تأیید، می‌کنند که جنرال نظام‌الدین دادخواه، رییس پیشین ترافیک کابل به دلیل خشونت طالبان در جریان تلاشی خانه‌اش، سکته کرده و جان باخته است.

نزدیکان آقای دادخواه، گفته اند که او پس از این که روز دوشنبه -۹ حوت-، خانه‌اش از سوی نیروهای طالبان تلاشی شد، با خشونت و برخورد نامناسب افراد این گروه روبه‌رو شد و در نتیجه‌ی سکته قلبی کرده و جان باخته است.

او در زمان حکومت پیشین، رییس عمومی ریاست ترافیک وزارت داخله بود.

 تلاشی خانه‌به‌خانه‌ی طالبان روز جمعه -۶ حوت-، آغاز شد و تا اکنون خانه‌های مردم در نقاط مختلف شهر کابل تلاشی شده است. طالبان با وارد شدن به خانه‌های مردم، همه‌ی وسایل آن‌‎ها درهم‌وبرهم می‌کنند.

این روند با واکنش‌های شدید داخلی و خارجی روبه‌رو شده است. شهروندان کشور این اقدام طالبان را بی‌حرمتی می‌خوانند و می‌گویند که این گروه خانه‌های گروه‌های قومی مشخص را تلاشی می‌کنند.

روز گذشته -یک‌شنبه، ۸ حوت-، وان برانت، سفیر اتحادیه‌ی اروپا برای افغانستان تلاشی خانه‌ها از سوی طالبان را جنایت خوانده است.

آقای برانت در برگه‌ی تویترش نوشت که ارعاب، تفتیش خانه‌به‌خانه، بازداشت و خشونت علیه اعضای اقوام مختلف و زنان، جنایت است و باید به گونه‌ی فوری متوقف شود.

همین‌گونه مارکس پوتزل، سفیر آلمان برای افغانستان، گفته است که این اقدام طالبان، راه مناسبی برای به دست‌آوردن قلب و ذهن شهروندان این کشور نیست.

آقای پوتزل روز دوشنبه -۹ حوت-، در برگه‌ی تویترش، ضمن نگرانی از عملیات طالبان، گفته است که تفتیش خانه‌به‌خانه‌ی این گروه، بیش‌تر بر شهروندان عادی و کارمندان سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی تأثیر گذاشته است.