هدا خموش در میان صد چهره‌ی تأثیرگذار سال ۲۰۲۲ مجله‌ی تایم قرار گرفت

صبح کابل
هدا خموش در میان صد چهره‌ی تأثیرگذار سال ۲۰۲۲ مجله‌ی تایم قرار گرفت

مجله‌ی تایم در تازه‌ترین شماره‌ی خود، فهرست صد چهره‌ی تأثیرگذار سال ۲۰۲۲ میلادی را اعلام کرده که در میان آن، نام هدا خموش، فعال حقوق زنان و عضو زنان معترض نیز، دیده می‌شود.

این مجله روز دوشنبه -۲ جوزا-، فهرست افراد تأثیرگذار سال روان میلادی را اعلام کرده است. تایم، نوشته است که پس از سقوط کابل به دست طالبان، خموش از جمله زنانی بود که به گونه‌ی علنی حقوق شان را مطالبه می‌کرد و هر لحظه با خطر بازداشت از سوی طالبان روبه‌رو بود.

هم‌چنان این مجله، نوشته است که هدا خموش در نشستی که در اوایل سال روان میلادی در اسلو، پایتخت ناروی برگزار شده بود، شرکت کرد و رو در رو با امیرخان متقی، وزیر خارجه‌ی طالبان از او خواست که زنان معترض از بند رها کنند.

تایمز در ادامه، گفته که هدا خموش با درک همه‌ی خطرها، بازهم از فرصت استفاده کرده و صدای خود برای رساندن مشکلات زنان افغانستان بلند کرده است.

گفتنی است که هدا خموش در حال حاضر در ناروی به سر می‌برد و دولت ناروی به دلیل مشکلات امنیتی به او اجازه‌ی سفر به افغانستان را نداده‌ است.

خموش چندی پیش، گفت که هیچ برنامه‌ای برای پناهندگی ندارد و هر زمانی که دولت ناروی اجازه‌ی برگشتن را به او بدهد، به افغانستان بر می‌گردد. «به خواست دولت ناروی و به قول خودشان تا گرفتن تضمین‌های لازم اجازه‌ خارج‌شدن از ناروی را ندارم، هر لحظه که اجازه برگشت دادند بر می‌گردم، امید که آن روز کنارمان بی‌ایستید.»