هیدر بار: باید به طالبان نشان داده شود که جهان آماده‌ی حمایت معنادار از مردم افغانستان است

عصمت امین
هیدر بار: باید به طالبان نشان داده شود که جهان آماده‌ی حمایت معنادار از مردم افغانستان است

دیدیان حقوق بشر بار دیگر خواستار اعمال فشارهای بیش‌تری بر طالبان از جمله‌ی ممنوعیت سفر مقام‌های این گروه شده است.

در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه -۱۹ جوزا-، از سوی دیدبان حقوق بشر به نشر رسیده، آمده است که طالبان پس از به قدرت‌رسیدن شان، بحران‌های شدید حقوق بشری ایجاد کرده که بیش‌تر این بحران‌ها و محدودیت‌ها متوجه زنان و دختران افغان بوده است.

هیدر بار، معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر، تأکید کرده که هرچند بسیاری از کشورهای جهان به محدودیت‌هایی که از طرف طالبان وضع شده، واکنش نشان داده؛ اما در عین حال، گفته که این اقدامات کافی نیست.

به گفته‌ی او، دولت‌ها باید به گونه‌ی هماهنگ در برابر اقدامات غیرقانونی طالبان بیستد و وقت آن رسیده که به این گروه نشان داده شود که جهان آماده است تا از حقوق افغان‌ها، به ویژه زنان و دختران به شیوه‌های معناداری دفاع کند.

هیدر بار در ادامه، گفته است که یکی از این اقدامات می‌تواند، وضع محدودیت‌های شدید شورای امنیت سازمان ملل برای سفر مقامات طالبان باشد که برای اولین‌بار در سال ۱۹۹۹ به‌ عنوان بخشی از واکنش سازمان ملل به فعالیت‌های خشونت‌آمیز و تروریستی در افغانستان اعمال شد.

او، افزوده است که این تحریم‌ها تا می ۲۰۲۲، ۴۱ تن از اعضای فعلی طالبان را تحت تأثیر قرار می‌داد؛ اما این ممنوعیت سه سال پیش به حالت تعلیق درآمد تا ۱۴ تن از اعضای طالبان بتوانند در گفت‌وگوهای صلح شرکت کنند.

با این حال، معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر، گفته است که شورای امنیت سازمان ملل در ماه جون این معافیت‌ها را دوباره بررسی خواهد کرد و فرصتی دارد تا این ممنوعیت را بر روی رهبران خاص طالبان از جمله عبدالحق وثیق، رییس استخبارات، شیخ محمدخالد حنفی، وزیر امر به معروف و ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان متمرکز کند.

هیدر بار، تأکید کرده که این سه مقام طالبان در نقض جدی حقوق بشر در افغانستان دست داشته‌اند. در بیانیه‌، آمده است که نیروهای عبدالحق وثیق در اعدام‌های غیرقانونی و بازداشت و ضرب‌وشتم خبرنگاران دست دارد. شیخ محمدخالد حنفی نیز، فاحش‌ترین محدودیت‌ها را بر طالبان وضع کرده است.

همین‌گونه بار، گفته است که یکی دیگر از اقدامات می‌تواند سفر دبیرکل سازمان ملل به افغانستان باشد و این می‌تواند به تغییر توجه جهان به وضعیت، افزایش فشار بر طالبان برای احترام به حقوق بشر و ارایه راه‌حل‌های جهانی برای پایان دادن به بحران عمیق انسانی در افغانستان کمک کند.

او هم‌چنان، گفته که زنان و دختران افغانستان در حال حاضر نظاره‌گر پایمال‌شدن حقوق‌ شان استند و نیاز است در این زمینه اقدامات جدی صورت بگیرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x