طالبان یک خبرنگار محلی را تهدید کردند که اگر بار دیگر گزارش انتقادی بسازد، او را دار می‌زنند

صبح کابل
طالبان یک خبرنگار محلی را تهدید کردند که اگر بار دیگر گزارش انتقادی بسازد، او را دار می‌زنند

دیدبان حقوق بشر به محدودیت‌های تازه‌ای که از سوی وزارت امر به معرف و نهی از منکر طالبان بر رسانه‌ها وضع شده، واکنش نشان داده و آن ویران‌گرانه خوانده است.

این نهاد روز گذشته –در گزارشی گفته است که دستورالعمل جدید طالبان، نشان‌دهنده‌ی تلاش گسترده‌ی این گروه برای خاموش‌کردن انتقادها و از بین‌بردن فضای کاری برای زنان خبرنگار است.

دیدبان حقوق بشر ضمن این که از محدودیت‌های طالبان و خشونت‌های این گروه علیه خبرنگاران انتقاد کرده به مواردی از تهدید خبرنگاران توسط مقام‌های این گروه نیز، اشاره کرده است.

بر بنیاد این معلومات این نهاد، در یک مورد، والی طالبان خبرنگاری را که از بازرسی‌های خانه‌به‌حانه‌ی طالبان یک گزارش انتقادی ساخته بود، به دفتر کاری خود خواسته و او را تهدید کرده که اگر بار دیگر چنین گزارشی بسازد، او را در میدان شهر به دار می‌زند.

در این گزارش، هم‌چنان آمده است که جنگ‌جویان طالب بر دفتر یک رسانه حمله کرده و به خبرنگاران این رسانه‌ هشدار داده اند که در استفاده‌ی کلمات شان محتاط باشند و پس از این به جای طالبان، از امارت اسلامی افغانستان استفاده کنند.

همین‌گونه در یک مورد دیگر، استخبارات طالبان پس از نشر گزارش‌ها در مورد گرامی‌داشت از افراد انتحاری طالبان که کشته شده بودند، به کارمندان رسانه‌ها دستور داده اند که به جای حمله‌کننده‌ی انتحاری، از واژه‌ی استشهادی استفاده کنند.

این در حالی است که در ادامه‌ی محدودیت‌هایی که از سوی طالبان وضع شده، وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان نیز با صدور فرمانی، بر نشرات رسانه‌های تصویری در افغانستان محدودیت وضع کرده است. بر بنیاد این فرمان، درامه‌ها و برنامه‌های تمثیلی که تمیثل‌کننده‌ی آن زنان باشند، نباید در تلویزیون‌ها نشر شود.
وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان هم‌چنان فیصله کرده است، زنان خبرنگاری که در رسانه‌های تصویری کار می‌کنند، باید حجاب اسلامی را رعایت کنند.