کمیسیون حقوق بشر: سازمان‌های بین‌المللی به وضعیت اسکان پناه‌جویان در یونان توجه کنند

صبح کابل
کمیسیون حقوق بشر: سازمان‌های بین‌المللی به وضعیت اسکان پناه‌جویان در یونان توجه کنند

کمیسیون مستقل حقوق بشر، گفته است که آتش گرفتن اردوگاه موریای یونان، سبب شده تا تمام پناه‌جویانی که آن جا ساکن بودند، به ویژه پناه‌جویان افغان، در وضعیت وخیمی قرار بگیرند.

در اعلامیه‌ای که روز دوشنبه (۲۴ سنبله)، از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر منتشر شده، آمده است که بر اساس حقوق بین‌المللی پناهندگان، سازمان‌های امداد‌رسان‌ بین‌المللی، باید در زمینه‌ی بهبود وضعیت اسکان پناه‌جویان، به‌ویژه دسترسی آن‌ها‌ ‌به‌ لوازم صحی ‌و مواد غذایی، ‌توجه جدی‌تر داشته باشند.

اردوگاه موریا، بزرگ‌ترین اردوگاه یونان، روز پنجشنبه (۱۹ سنبله)، آتش گرفت. این اردوگاه، در جزیره‌ی لسبوس یونان موقعیت داشت و در آن، ۱۳ هزار پناه‌جو حضور داشتند. آتش‌سوزی، پس از آن رخ داد که ۳۵ پناه‌جو، از قرنتین شدن خود و خانواده‌های شان خودداری کردند.

دو هفته پیش، پس از آن که آزمایش کرونای یک پناه‌جو مثبت اعلام شد، این اردوگاه قرنتین شد. پس از آن که این آتش‌سوزی رخ داد، پناه‌جویان به سوی روستاها و شهرها روان شدند و نیروهای پولیس، موترها را سد راه آن‌ها قرار داده و با همکاری مردم محل، مانع ورودشان شدند. پناه‌جویان، مجبور شدند که در راه‌ها و کشت‌زارها بخوابند.

بیش از ۷۰ درصد پناهجویان این اردوگاه را، شهروندان افغانستان تشکیل می‌دهد. دولت یونان برای بررسی این آتش‌سوزی، نشست اضطراری تشکیل داده است. با این حال، شماری از کشورها برای رسیدگی به این پناه‌جویان، اعلام آمادگی کرده اند.

در ماه اپریل سال جاری میلادی، دیدبان حقوق بشر، هشدار داده بود که مقام‌های یونانی، در خصوص «تجمع شدید» در این اردوگاه، اقدامات کافی انجام نداده اند و آمادگی کافی برای مقابله با ویروس کرونا وجود ندارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x