کمیسیون حقوق بشر: خواسته‌های قربانیان جنگ و عمومی مردم در گفت‌وگوهای صلح شنیده شود

صبح کابل
کمیسیون حقوق بشر: خواسته‌های قربانیان جنگ و عمومی مردم در گفت‌وگوهای صلح شنیده شود

کمیسیون مستقل حقوق بشر، از دولت افغانستان و گروه طالبان، خواسته است تا خواسته‌های قربانیان جنگ و عموم مردم را به عنوان رکن اصلی گفت‌وگوهای صلح، در نظر بگیرند.

در اعلامیه‌ای که روز دوشنبه (۳۱ سنبله)، از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر به مناسبت «روز جهانی صلح» منتشر شده، آمده است که گفت‌وگوهای میان‌افغانی، فرصتی بی‌نظیر برای پایان جنگ، درد و آلام مردم رنج‌دیده‌ی افغانستان است.

بر اساس اعلامیه، روند صلح، باید بر اساس همه‌شمول بودن و درک متقابل از واقعیت‌های کشور و چشم‌انداز مشترک برای آینده‌‌‌ی بهتر، ‌پیش برده شود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، گفته است که در روند صلح، خواسته‌های قربانیان و عموم مردم، باید به‌عنوان رکن اصلی گفت‌وگوها، در نظر گرفته شده و به رسمیت شناخته شود‌. «صدای قربانیان باید شنیده شود، به رنج‌های آن‌ها اذعان‌ و به نیازهای بشردوستانه آن‌ها پاسخ داده شود.»

در اعلامیه آمده است که در زمینه‌ی دست‌یابی به توافق صلح، طیف وسیعی از اقدام‌ها، باید برای دست‌یابی به عدالت قربانی‌محور باشد.

بر اساس اعلامیه، نتیجه‌ی اصلی گفت‌وگوها و توافقات، باید ‌صلحی پایدار باشد که زندگی ‌عزت‌مندانه و فرصت‌های برابر را برای مردم افغانستان، به میان آورد.

این در حالی است که هفته‌ی گذشته، گفت‌وگوهای میان‌افغانی، در دوحه، پایتخت قطر، گشایش یافت. از آن زمان تا اکنون، دو طرف موفق نشده اند که روی آجندای اصلی گفت‌وگوها، به توافق برسند.