کمیسیون حقوق بشر: از ماه میزان سال گذشته تا کنون ۱۷ حمله بر اماکن مذهبی صورت گرفته است

صبح کابل
کمیسیون حقوق بشر: از ماه میزان سال گذشته تا کنون ۱۷ حمله بر اماکن مذهبی صورت گرفته است

کمیسیون مستقل حقوق بشر، با نشر گزارش جدیدی، گفته است که از ماه میزان سال گذشته‌ی خورشیدی تا کنون، ۱۷ حمله بر نمازگزاران، ملاامام‌ها و عبادت‌گاه‌ها، صورت گرفته است.

در این گزارش که روز شنبه (۲۸ سرطان)، منتشر شده، آمده است که از تاریخ ۲۵ میزان ۱۳۹۸ تا ۲۳ سرطان ۱۳۹۹، در نتیجه‌ی ۱۷ حمله‌ی ‌انتحاری، ‌انفجار ماین، کشتار هدف‌مند، تیراندازی افراد ناشناس و گروه طالبان ‌بر مسجدها، درمسال، ملاامامان و نمازگزاران، ۱۷۰ نفر جان باخته اند و‌ ۲۷۲ نفر دیگر، زخمی شده اند.

بر اساس گزارش، از میان آمار یاد شده، ۵ ملاامام مسجد و ۱۴ کودک، جان باخته اند و ۲۲ کودک دیگر نیز زخمی شده اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، گفته است که در یکی-دو مورد، سن و جنسیت قربانیان مشخص نشده، اما قربانیان، شامل زنان و کودکان بوده‌اند که نشان می‌دهد شمار قربانیان کودک بیشتر بوده است.

این کمیسیون، نسبت به افزایش کشتارهای هدفمند غیرنظامیان، به‌ویژه حمله بر اماکن مذهبی و عبادت‌گاه‌ها و کشتن‌ علمای دینی و نمازگزاران، ابراز ‌نگرانی کرده و حمله بر غیرنظامیان و این مکان‌ها را نقض آشکار حقوق بین‌الملل بشردوستانه ‌و جنایت جنگی دانسته است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، از حکومت افغانستان خواسته است تا با حفاظت مؤثر از مکان‌های مذهبی و سلامت نمازگزاران، از آزادی عقیده و بیان و مدارای مذهبی و عقیدتی در این کشور، مراقبت بیشتر کند.

در اعلامیه، آمده است که نهادهای امنیتی و عدلی و قضایی نیز، باید با تحقیق همه‌جانبه و هدف‌مند، عاملان این حمله‌های جنایت‌بار را شناسایی و عدالت را برای قربانیان و بازماندگان آن‌ها، تضمین و تأمین کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x