سازمان‌های حقوق بشری، خواهان تحقیق در باره‌ی جنایت علیه غیرنظامیان در افغانستان شدند

صبح کابل
سازمان‌های حقوق بشری، خواهان تحقیق در باره‌ی جنایت علیه غیرنظامیان در افغانستان شدند

۱۹ سازمان معتبر حقوق بشری، در نامه‌ی مشترکی، حمایت خود را از درخواست کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مبنی بر آغاز تحقیقات از سوی هیئت معتبر بین‌المللی در باره‌ی جنایت علیه غیرنظامیان در افغانستان، اعلام کردند.

در این نامه که به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل فرستاده شده، آمده است: «از مکانیزم‌های پیشنهادشده از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، استقبال می‌کنیم تا از تکرار حملات علیه غیرنظامیان جلوگیری شود.»

در این نامه، آمده است که هیئت معتبر بین‌المللی، باید در باره‌ی حملات بر مکتب سیدالشهدا، کارمندان ماین‌‍روبی در بغلان، دانش‌گاه کابل، شفاخانه‌ی صدبستر دشت برچی، درمسال سیک‌ها و حملات بر فعالان حقوق بشری و خبرنگاران، تحقیق کند.

عفو بین‌الملل، فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر، کمیسیون بین‌المللی حقوق‌دانان، گروه هماهنگی عدالت انتقالی، آرمان شهر و مرکز غیرنظامیان در منازعات، از جمله‌ی نهادهایی اند که این نامه را امضا کرده اند.

این در حالی است که کمیسیون مستقل حقوق بشر، در ششم سرطان، از سازمان ملل متحد، خواسته بود تا یک هیئت حقیقت‌یاب بین‌‎المللی را برای تحقیق در باره‌ی جنایت‌ها علیه غیرنظامیان به ویژه قتل‌های هدف‌مند، حمله بر اقلیت‌های قومی و مذهبی و نهادهای آموزشی، به افغانستان بفرستد.

این کمیسیون، از حکومت افغانستان نیز خواسته بود تا از این خواست حمایت و در زمینه‌ی ایجاد این هیئت و آغاز تحقیق، هم‌کاری کند.