سرور دانش: جامعه‌ی جهانی، طالبان را به احترام حقوق بشر وادارد

صبح کابل
سرور دانش: جامعه‌ی جهانی، طالبان را به احترام حقوق بشر وادارد

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، گفته است که مسئله‌ی حقوق بشر، باید به عنوان یکی از اصول اساسی روند صلح، در گفت‌وگوها با گروه طالبان مطرح شود.

آقای دانش، این موضوع را روز دوشنبه (۴ حوت)، در دیدار با فیونا فریز، رییس بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان مطرح کرده است.

او گفته است: «اگرچه تاکنون هیچ نشانه‌ای از سوی گروه طالبان مبنی بر احترام و حمایت از حقوق بشر مشاهده نشده است؛ اما اهمیت این موضوع می‌طلبد که جامعه‌ی جهانی و تمام جوانب دخیل در صلح افغانستان، گروه طالبان را در این زمینه تحت فشار قرار دهند.»

آقای دانش، با اشاره به افزایش خشونت و رویکرد جدید گروه‌های تروریستی مبنی بر هدف قرار دادن غیرنظامیان، فعالان حقوق‌بشر، خبرنگاران و فعالان مدنی، گفته است که در برابر این خشونت‌های فزاینده همه همکاران بین‌المللی افغانستان باید با یک صدا بایستند.

از سویی هم، فیونا فریز، در این دیدار، ضمن ابراز نگرانی از افزایش تهدیدها و ترور فعالان حقوق بشر، خبرنگاران و فعالان مدنی و غیرنظامیان، گفته است، مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که فعالان این عرصه‌ها عمدا هدف قرار گرفته‌اند.

به گفته‌ی او، این خشونت‌ها علاوه بر این که بر فضای عمومی جامعه اثر بد دارد، زمینه‌های مربوطه را نیز متاثر می‌کند؛ زیرا بدون حضور فعالان حقوق بشری، فعالان مدنی و خبرنگاران، مردم با مشکل مواجه می‌شوند.

بانو فریز، ابراز امیدواری کرده است که روند پی‌گیری عدلی و قضایی عاملان خشونت‌ها تقویت یابد.