سیما سمر: صلح بدون حفظ ارزش‌های حقوق بشری ایجاد نمی‌شود

صبح کابل
سیما سمر: صلح بدون حفظ ارزش‌های حقوق بشری ایجاد نمی‌شود

وزیر دولت در امور حقوق بشر، می‌گوید که صلح به هیچ وجه بدون در نظرداشت ارزش‌های حقوق بشری، در افغانستان تأمین نخواهد شد.

سیما سمر، روز شنبه (۳۰ سنبله)، در نشستی که به منظور گرامی‌داشت از روز جهانی صلح برگزار شده بود، گفت: «ناممکن است که بدون در نظر گرفتن ارزش‌های حقوق بشری، صلح ایجاد بکنیم و همچنان بدون اشتراک زنان، پروسه‌ی صلح ناتکمیل خواهد بود و با پروسه‌ی ناتکمیل، به جایی نخواهیم رسید.»

او، تأکید کرد که بنیاد جنگ‌ها نقض حقوق بشر است و باید در گفت‌وگوهای صلح همه ارزش‌ها و دست‌آوردهای چند سال اخیر حفظ و تقویت شود.

بانو سمر گفت که آتش‌بس جنگ را به گونه‌ی مقطعی قطع خواهد کرد و به معنی صلح نیست؛ اما گام اساسی برای دست‌یافتن به صلح، برقراری آتش‌بس است.

وزیر دولت در امور حقوق بشر، در حالی به برقراری آتش‌بس تأکید می‌کند که به تازگی، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده گفته است که رد آتش‌بس از سوی طالبان، یکی از دلایل اصلی توقف گفت‌وگوهای صلح بوده است.

پس از توقف گفت‌وگوهای صلح، طالبان بارها خواستار از سرگیری آن شده اند و گفته اند که اگر دوباره مذاکرات آغاز شود، متعهد خواهند ماند. از سویی هم، طالبان با سفر به کشورهای روسیه و ایران، خواستار کمک این کشورها برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح شده اند.

در همین حال وزارت خارجه‌ی افغانستان هفته‌ی پیش اعلام کرد که احتمال از سرگیری گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده و طالبان وجود دارد.

این همه در حالی است که حکومت افغانستان نیز تلاش‌های خود را برای پیشبرد پروسه‌ی صلح، تا پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری متوقف کرده است.