سفارت امریکا: طالبان باید به همه‌ی افرادی که اسناد دارند، اجازه‌ی سفر را بدهند

صبح کابل
سفارت امریکا: طالبان باید به همه‌ی افرادی که اسناد دارند، اجازه‌ی سفر را بدهند

به دنبال اظهارات چند روز پیش سخن‌گوی طالبان در مورد سفر شهروندان افغانستان، اکنون کاردار سفارت امریکا برای افغانستان، گفته که طالبان باید به همه‌ی کسانی که مدارک معتبر مسافرتی دارند، اجازه‌ی سفر را بدهند.

یان مک‌کری، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان، گفته است که اجازه‌ی آزادانه‌ی سفر از سوی طالبان و پیروی این گروه از اصول و حقوق بشر سبب ایجاد اعتماد و رشد اقتصادی می‌شود.

آقای مک‌کری، هم‌چنان گفته است که حکومت امریکا بر کمک برای مردم افغانستان تمرکز دارند. او تأکید کرده که به منظور جلب‌وجذب سرمایه‌گذاری و کمک‌های بین‌المللی، نهادهای کمک‌رسان باید بدون مداخله فعالیت بتوانند.

این در حالی است که ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان چند روز پیش در یک نشست خبری گفت، کسانی که عذری نداشته باشند، نمی‌توانند به خارج از افغانستان سفر کنند.

 او در آن زمان گفت، تا زمانی وضعیت پناه‌جویان افغانستان در کشورهای خارجی بهبود نیابد، به افراد اجازه‌ی سفر داده نمی‌شود. به دنبال واکنش‌های زیاد، سخن‌گوی طالبان حرفش در این مورد را اصلاح کرده است.

مجاهد روز گذشته در یک تویت جدید نوشت: «مطلب سخنان من در مورد افغان‌هایی که از کشور بیرون می‌روند این بود که رفتن بدون اسناد قانونی، غیراصولی و به گونه‌ی قاچاق که هم‌وطنان مارا با خطر مواجه می‌کند، ممنوع است.»